لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۱۱

سیف الاسلام قذافی: جنگ تا پای مرگ ادامه خواهد یافت


سیف الاسلام قذافی: جنگ تا پای مرگ ادامه خواهد یافت
سیف الاسلام قذافی: جنگ تا پای مرگ ادامه خواهد یافت

یکی از پسران قذافی می گوید پدرم در حومه طرابلس پناه گرفته و حالش خوب است.

سیف الاسلام شامگاه چهارشنبه به یک ایستگاه تلویزیونی در سوریه گفت او و دیگر اعضای خانواده تا پای مرگ خواهند جنگید و تسلیم نخواهند شد. سیف الاسلام به تلویزیون الرای، که از قذافی طرفداری می کند، گفت روحیه جنگجویان وفادار به حکومت قذافی خوب و قوی است.

سخنان او کوتاه زمانی پس از آن پخش شد که برادر دیگرش، السعدی گفت برای متوقف ساختن خونریزی آماده است که در مذاکرات با نیروهای مخالف قذافی میانجیگری کند.

در این میان، دیپلمات های اتحادیه اروپا می گویند تحریم ها علیه چند بندر، شرکت های نفتی و بیش از ۱۲ شرکت دیگر در لیبی ممکن است روز جمعه لغو شود. بیست و هفت عضو اتحادیه اروپا در تلاش برای کمک به شورای ملی انتقالی لیبی جهت از سرگرفتن فعالیت های عادی اقتصادی روز چهارشنبه به یک توافق مقدماتی رسیدند. دیپلمات ها می گویند آنها انتظار دارند توافق نهایی روز پنجشنبه به دست آید .

کشورهای شرکت کننده در گروه بین المللی تماس روز پنجشنبه در پاریس جلسه ای تشکیل می دهند و قصد دارند درباره راه های کمک به لیبیایی ها، اینک که شورای ملی انتقالی (اختصارا تی ان سی) بر بیشتر مناطق کشور مسلط شده است، گفتگو کنند. در اين جلسه هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا حضور دارد و روز چهارشنبه مقاماتی از روسیه و چین گفتند آنها نیز نمایندگانی خواهند فرستاد.

ایتالیا روز چهارشنبه اعلام کرد قصد دارد سفارت خود در طرابلس را دوباره باز کند. در این میان، فرانسه از کمیته تحریم های سازمان ملل متحد درخواست کرده است به پاریس اجازه دهد بیش از ۲ میلیارد دلار دارایی های مسدود شده لیبی را آزاد کند.

کمیته قبلا درخواست های مشابه بریتانیا و آمریکا را تصویب کرده است و مجموعا بیش از ۳ میلیارد دلار دارایی های مسدود شده لیبی را برای تامین نیازهای انسانی فوری آزاد می کند.

در لیبی، روز چهارشنبه هزاران نفر پایان ماه رمضان را در میدان اصلی طرابلس جشن گرفتند و به دعا و نیایش پرداختند و به منظور تامین امنیت آنها نیروهای مخالف قذافی پست های امنیتی در اطراف میدان برقرار ساختند و تیراندازان در پشت بام ها مستقر شدند. در همین حال مقام های تشکیلات اداری موقت به وارد آوردن فشار بر نیروهای وفادار به قذافی در شهر سرت برای تسلیم کردن آنها ادامه می دهند.

مصطفی عبدالجلیل رهبرشورای ملی انتقالی روز سه شنبه گفت اگر جنگجویان قذافی در شهر سرت مذاکرات را تکمیل نکنند و تا روز شنبه تسلیم نشوند، نیروهای او عملیات نظامی را آغاز خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG