لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۳۳

اتحادیه اروپا تحریم های نفتی علیه لیبی را لغو می کند


اتحادیه اروپا تحریم های نفتی علیه لیبی را لغو می کند
اتحادیه اروپا تحریم های نفتی علیه لیبی را لغو می کند

یک فرمانده نیروهای ضد قذافی می گوید یکی از پسران او گفته است حاضر است تسلیم شود.
عبدالحکیم بلحاج روز چهارشنبه در طرابلس گفت صاعدی قذافی پیشتر با او تماس گرفت و گفت اگر ایمنی اش تضمین شود خود را تسلیم خواهد کرد.
با این حال، شبه خبری سی ان ان می گوید صاعدی چنین پیشنهادی را تکذیب کرده است و می گوید او «ترجیح می دهد بجای چنین افرادی به یک دولت واقعی تسلیم شود.»
پیشتر، دیپلمات های اتحادیه اروپا گفتند تحریم ها علیه چند بندر، شرکت های نفتی و بیش از ۱۲ شرکت دیگر در لیبی ممکن است روز جمعه لغو شود.
بیست و هفت عضو اتحادیه اروپا در کوشش برای کمک به شورای ملی انتقالی لیبی حهت از سرگرفتن فعالیت های عادی اقتصادی روز چهارشنبه به یک توافق مقدماتی رسیدند.
دیپلمات ها می گویند آنها انتظار دارند توافق نهایی روز پنجشنبه بدست آید .
در این میان، فرانسه از کمیته تحریم های سازمان ملل متحد درخواست کرده است به پاریس اجازه دهد بیش از ۲ میلیارد دلار دارایی های مسدود شده لیبی را آزاد کند.
کمیته قبلا درخواست های مشابه بریتانیا و آمریکا را تصویب کرده است، و مجموعا بیش از ۳ میلیارد دلار دارایی های مسدود شده لیبی را برای تامین نیازهای انسانی فوری آزاد می کند.
درلیبی، روز چهارشنبه هزاران نفر پایان ماه رمضان را در میدان اصلی طرابلس جشن گرفتند و به دعا و نیایش پرداختند، و بمنظور تامین امنیت آنها نیروهای مخالف قذافی پستهای امنیتی در اطراف میدان برقرار ساختند و تیراندازان در پشت بام ها مستقر شدند. در همین حال مقامات تشکیلات اداری موقت به وارد آوردن فشار بر نیروهای وفادار به قذافی در شهر سرت برای تسلیم شدن ادامه می دهند.
مصطفی عبدالجلیل رهبرشورای ملی انتقالی روز سه شنبه گفت اگر جنگجویان قذافی در سرت مذاکرات را تکمیل نکنند و تا روز شنبه تسلیم نشوند، نیروهای او عملیات نظامی را آغاز خواهند کرد.
این ضرب الاجل سرت را شامل می شود، اما قرارگاه های طرفداران قذافی در « بانی ولید» و شهر «صبحه» در جنوب را نیز در بر می گیرد.
کشورهای شرکت کننده در گروه بین المللی تماس روز پنجشنبه در پاریس جلسه ای تشکیل خواهند داد و در باره راه های کمک به لیبیایی ها، اینک که تی ان سی بر اکثر مناطق کشور مسلط شده است، بحث خواهند کرد.
در جلسه هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا و روز چهارشنبه مقاماتی از روسیه و چین گفتند آنها نیز نمایندگانی خواهند فرستاد.
ایتالیا روز چهارشنبه گفت قصد دارد سفارت خود در طرابلس را دوباره باز کند.
پیشتر در روز سه شنبه، بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد می گوید همفکری گسترده ای وجود دارد که لازم است جامعه بین المللی در پشت برنامه هماهنگ شده ای برای انتقال پس از قذافی متحد شود، و سازمان ملل متحد باید رهبری چنین کوششی را در دست بگیرد.
بان کی مون به شورای امنیت گفت دولت انتقالی نیاز های خود را در روزهای آینده مشخص خواهد ساخت، و او امیدوار است پرسنل سازمان ملل متحد هرچه زودتر به لیبی بروند.
ایان مارتین، مشاور ویژه بان کی مون در برنامه ریزی پس از مناقشه گفت کوشش سازمان ملل متحد صلحبانان را شامل نخواهد شد و تی ان سی روشن ساخته است که لیبیایی ها می خواهند از استقرار هر نیروی نظامی پرهیز شود.
در رویدادی دیگر، مقامات الجزایر گفتند عایشه دختر قذافی روز سه شنبه در واحه ای در صحرا دختری بدنیا آورد. دولت الجزایر روز دوشنبه به اعضای خانواده قذافی اجازه داد وارد کشور شوند.
سفیر الجزایر در سازمان ملل متحد گفت این اقدام بر اساس «ملاحظات انسانی» صورت گرفت. مقامات الجزایر گفته اند حاملگی عایشه یک دلیل تصمیم موافقت با ورود خانواده قذافی بود.
در واشنگتن، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت خانواده قذافی براساس قطعنامه سازمان ملل متحد از مسافرت ممنوع هستند.
شورای ملی انتقالی از مقامات الجزایر خواسته است اعضای خانواده قذافی را بازگرداند.

XS
SM
MD
LG