لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۷

مهلت ۴ روزه مخالفان قذافی به هواداران او


مصطفی عبدالجلیل، رییس شورای ملی انتقال لیبی در کنفرانس مطبوعاتی در بنغازی اعلام کرد: هواداران قذافی ۴ روز برای تسلیم شدن وقت دارند. ۳۰ اوت ۲۰۱۱
مصطفی عبدالجلیل، رییس شورای ملی انتقال لیبی در کنفرانس مطبوعاتی در بنغازی اعلام کرد: هواداران قذافی ۴ روز برای تسلیم شدن وقت دارند. ۳۰ اوت ۲۰۱۱

شورای ملی انتقال لیبی به نیروهای وفادار به معمر قذافی در سرت ۴ روز مهلت داده است تسلیم شوند.

مصطفی عبدالجلیل رهبر شورا روز سه شنبه در بنغازی خطاب به هواداران قذافی گفت اگر تا روز شنبه علامتی از موافقت با پایان صلحجویانه مناقشه نشان ندهند، مخالفان به عملیات نظامی متوسل خواهند شد. نیروهای مخالف می گویند برای نبرد نهایی جهت به دست گرفتن کنترل بیشتر مناطق کشور آماده می شوند.

قذافی از زمان ورود رزمندگان مخالف به طرابلس در هفته گذشته دیده نشده است و سرت یکی از مناطقی تلقی می شود که ممکن است قذافی در آنجا پنهان شده باشد.

نیروهای مخالف به سرت نزدیکتر شده اند و ناتو به حمله های هوایی علیه ایستگاه های رادار، سیستم های موشکی و خودروهای زرهی دست زده است.

یک افسر ارشد ناتو روز سه شنبه به خبرنگاران گفت اتحادیه از مذاکراتی که بین نیروهای موافق و مخالف قذافی در سرت جریان دارد آگاه است. وی گفت قذافی همچنان به صورت یک «تهدید جهانی» باقی است و «به تهدید مردم لیبی ادامه می دهد.» وی افزود قذافی هنوز قادر است بر نیروهای مسلح و تسلیحات فرماندهی کند و « قصد ندارد به گونه ای صلحجویانه عقب نشینی کند و به خصومت پایان دهد.»

وزارت امور خارجه الجزایر اعلام کرد صفیه همسر قذافی، و سه فرزندش عایشه، محمد و هانیبال و همسرانشان با اتومبیل از مرز گذشتند. عایشه، دختر قذافی، یک روز پس از آن که به آنان اجازه داده شد از مرز بگذرند، فرزند دختری به دنیا آورده است.

رهبران مخالف در لیبی از مقام های الجزایر درخواست کردند همسر و سه فرزند قذافی را که بامداد دوشنبه وارد آن کشور شدند، تحویل دهند.

مقام ها در الجزایر می گویند دبیرکل سازمان ملل متحد و مخالفان قذافی را از ورود آنان آگاه کرده اند. مقام های اوپوزیسیون قبلا الجزایر، تنها همسایه لیبی را که شورای ملی انتقال لیبی را به رسمیت نشناخته ، متهم کردند که از قذافی حمایت می کند و مزدورانی برای سرکوب قیام برای او فراهم آورده است. الجزایر این اتهام را تکذیب کرده است.

یک گروه طرفدار حقوق بشر می گوید شواهدی از امکان ارتکاب جنایات جنگی توسط نیروهای طرفدار قذافی در مصراته پیدا کرده است.

برنامه جهانی غذا روز سه شنبه گفت ۶۰۰ تن غذا همراه با تدارکات فوری از جمله آب، دارو و سوخت برای کمک به مردمی که در جنگ آسیب دیده اند به طرابلس می فرستد. گروه می گوید غذا توسط صلیب سرخ لیبی توزیع خواهد شد و به تغذیه ۳۵ هزار نفر برای یک ماه کمک می کند.

در همین حال، اینک که مخالفان کنترل بیشتر کشور را به دست گرفته اند، رهبران دولت های حامی عملیات ناتو در لیبی در جلسه ای در پاریس درباره راه های کمک به لیبیایی ها، بحث می کنند. در این جلسه هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا نیز حضور دارد.

در زیمبابوه، مقام ها روز سه شنبه سفیر لیبی و کارمندان او را در پی بیعت آنان با شورای ملی انتقالی اخراج کردند. رابرت موگابه رییس جمهوری زیمبابوه متحد جدی قذافی است و دولت او شورای ملی انتقالی را به رسمیت نشناخته است.

XS
SM
MD
LG