لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۴۱

مخالفان قذافی زادگاه او را محاصره کرده اند


مخالفان قذافی زادگاه او را محاصره کرده اند
مخالفان قذافی زادگاه او را محاصره کرده اند

مخالفان معمر قذافی در ليبی می گويند شهر ساحلی بن جواد را پس از چند روز نبرد با نيروهای وفادار به رهبر سابق ليبی تصرف کرده اند.

به گفته مخالفان قذافی، تصرف اين شهر، روز يکشنبه انجام گرفت. بن جواد در ۵۲۰ کيلومتری طرابلس، پايتخت ليبی، قرار دارد.

نيروهای مخالف قذافی همچنين می گويند سرت، شهر زادگاه قذافی را محاصره کرده اند و با رهبران قبايل اين شهر در مورد تسليم شدن مسالمت آميز وارد مذاکره شده اند. سرت يکی از محل هایی است که گمان می رود رهبر پیشین ليبی برای مخفی شدن به آنجا گريخته باشد. وی ازهنگامی که مخالفانش طرابلس را تصرف کردند هيچ جا ديده نشده است.

در همين حال يک کشتی صليب سرخ روز يکشنبه با محموله های حاوی مايحتاج عمومی وارد بندر طرابلس که طی هفته گذشته صحنه زد و خورد ميان مخالفان و طرفداران قذافی بود، شده است. به گزارش يک خبرنگار صدای آمريکا از طرابلس، اين شهر با کمبود دارو، آب آشاميدنی و ديگر مايحتاج عمومی روبروست. بسياری از محلات شهر نيز کماکان فاقد برق است.

گروه های حقوق بشر می گويند شواهد نشان می دهد نيروهای طرفدار قذافی دست کم ۱۷ زندانی را کشته اند و ده ها غير نظامی را همزمان با رسيدن مخالفان قذافی به طرابلس، اعدام کرده اند.

مدير ديده بان حقوق بشر در بخش خاورميانه و شمال آفريقا می گويد کشتن زندانی ها که با آزاد شدن فقط چند روز فاصله داشتند گويای پستی و فرومايگی در رفتار تهوع آور دولت ليبی است.

XS
SM
MD
LG