لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۰۹

نبرد نیروهای مخالف قذافی برای کنترل یک مسیر تدارکاتی


نبرد نیروهای مخالف قذافی برای کنترل یک مسیر تدارکاتی
نبرد نیروهای مخالف قذافی برای کنترل یک مسیر تدارکاتی

نیروهای مخالف در لیبی می گویند کنترل یک پست مرزی مهم در نزدیکی تونس را به دست گرفته اند، اما هنوز برای کنترل شهر زواره می جنگند.

رزمندگان مخالف روز شنبه در تلاش برای پیشروی به سوی زواره با ایستادگی سخت نیروهای وفادار به قدافی روبرو شدند. شهر ساحلی زواره در حدود ۵۰ کیلومتری مرز تونس قرار دارد و مسیر تدارکاتی عمده ای به سوی طرابلس از آنجا می گذرد.

آب و برق بسیاری از ساکنان طرابلس قطع شده است. سخنگوی شورای ملی انتقال روز شنبه گفت مخالفان امیدوارند « دوره دشوار» برای مردم طرابلس را تا آنجا که ممکن است کوتاهتر کنند

در این میان، هواپیماهای جنگی ناتو روز جمعه سنگر بزرگی در سرت، زادگاه قدافی را بمباران کردند. او از زمانی که جنگجویان مخالف بر طرابلس مسلط شدند، دیده نشده است. سرت محلی است که گفته می شود قذافی ممکن است در آنجا پنهان شده باشد.

مصطفی عبدالجلیل رهبر شورای ملی انتقال روز شنبه گفت اوپوزیسیون گزارش های درستی درباره محل اقامت قذافی یا پسرانش ندارد.

در نیویورک، بان کی - مون دبیرکل سازمان ملل متحد روز جمعه گفت سازمان های آفریقایی، عرب و اروپایی به این نتیجه رسیده اند که آشوب در لیبی وارد «مرحله ای جدید و تعیین کننده» شده است. بان کی مون گفت جامعه بین المللی آماده است - در صورتی که درخواست شود - یک نیروی پلیس به لیبی اعزام کند، زیرا «سلاح» کشور را پر کرده است.

XS
SM
MD
LG