لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۱

هواپیماهای ناتو به زادگاه قذافی حمله کردند


هواپیماهای ناتو به زادگاه قذافی حمله کردند
هواپیماهای ناتو به زادگاه قذافی حمله کردند

ناتو می گوید هواپیماهای جنگی روز جمعه به شهر سرت، زادگاه معمر قذافی رهبر لیبی حمله کردند، در آنجا نیروهای اوپوزیسییون برای زورآزمایی با رزمندگان طرفدار او جمع شده اند.
جنگجویان مخالف روز جمعه حلقه محاصره نیروهای دولتی را تنگتر کردند، و حتی در حالی که دولت موقت پایگاه عملیاتی خود را با طرابلس منتقل می کرد، به طرابلس سرازیر شدند.
جداگانه، سازمان بین المللی مهاجران اعلام کرد کشتی دیگری را برای نجات خارجیان از طرابلس و پیاده کردن حدود ۵۰ امدادگر فرستاده است. شامگاه پنجشنبه کشتی دربست سازمان شهر را با ۲۶۳ مهاجر ترک کرد.
روز پنجنشه، نبرد سنگینی در پایتخت درگرفت، و قذافی در پیام کوتاهی طرفدارانش را به مقاومت فراخواند و کشورهای خارجی را به دلیل درگیری در مناقشه محکوم کرد.
در این میان در طرابلس، خبرنگاران خارجی اجساد ۴۰ تن را که بنظر می رسید اعدام شده بودند دیدند. روشن نیست چه کسی آنها را کشت، اما پوست برخی از قربانیان تیره تر بود و به آفریقاییانی که بخش بزرگی از ارتش قذافی را تشکیل می دادند شباهت داشتند.
لیام فاکس وزیر دفاع بریتانیا روز پنجشنبه گفت ناتو با تحویل تجهیزات اطلاعاتی و شناسایی به شورشیان آنها را در جستجو برای یافتن معمر قذافی و اعضای دولت او یاری می دهند.
در این میان، وزارت امور خارجه آمریکا گفت بر این عقیده است که موجودی گاز خردل و اورانیوم کمتر غنی شده لیبی - معروف به کیک زرد - امن است، اما در مورد گسترش موشک های شانه ای نگرانی هایی وجود دارد.
در تحولی دیگر، عبدالسلام جلود، که زمانی متحد قذافی بود، گفت او برای تشکیل حزب سیاسی جدیدی با نیروهای اوپوزیسیون مذاکره می کند. جلود، که هفته پیش از طرابلس به ایتالیا گریخت، گفت حزب جدید تشکیلاتی ناسیونالیستی، لیبرال و سکولار خواهد بود.
جلود گفت از محل قذافی اطلاعی ندارد، اما بر این گمان است که او یا در طرابلس، در مرز الجزیره، یا در زادگاهش سرت پنهان است، و در نهایت ممکن است در لباس زنانه خارج شود.

XS
SM
MD
LG