لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۳۵

مخالفان در لیبی می گويند کنترل آخرین پالایشگاه نفت را به دست گرفته اند


یک وانت در حال حمل نیروهای شورشی به سمت پالایشگاه زاویه - ۱۷ اوت ۲۰۱۱
یک وانت در حال حمل نیروهای شورشی به سمت پالایشگاه زاویه - ۱۷ اوت ۲۰۱۱

نیروهای اپوزیسیون در لیبی آخرین پالایشگاه در حال کار دولت واقع در غرب طرابلس را محاصره کردند.

مخالفان سعی دارند حدود ۱۰۰ نفر از نیروهای وفادار به معمر قذافی، رهبر لیبی را از این پالایشگاه بیرون کنند و به پیشروی به سمت طرابلس ادامه دهند.

فرمانده شورشیان روز چهارشنبه گفت نیروهای مخالف دولت هم اکنون خطوط نفت پالایشگاه در شهر زاويه، در ۵۰ کيلومتری طرابلس را بسته اند و پالایشگاه را از کار انداخته اند. این گزارش تایید نشده است.

ساکنان زاویه که این شهر را ترک می کنند، می گویند نیروهای اپوزیسیون بخش عمده شهر را تحت کنترل خود دارند. پرچم قرمز، سیاه و سبز رنگ شورشیان در شهر قابل مشاهده است.

نیروهای حامی قذافی روز چهارشنبه بار دیگر زاویه را توپباران کردند و تک تیراندازهایی که در پالایشگاه مخفی شده اند، به سمت نیروهای اپوزیسیون تیراندازی کردند.

پالایشگاه زاویه فقط مقدار کمی از سوخت مورد نیاز دولت را تامین می کند. آقای قذافی سوخت را از طریق کشورهای تونس و الجزایر به داخل قاچاق می کرد.

درگیری ها همچنین در جبهه شرقی، در شهر بریقه ادامه یافت. به گفته شورشیان، ۱۸ نفر از نیروهای آنها روز سه شنبه کشته و ۳۳ نفر مجروح شدند. نیروهای اپوزیسیون سعی دارند نظامیان حامی رهبر لیبی را از این بندر نفتی و پالایشگاه آن که چندین ماه است فعالیت نداشته است، بیرون کنند.

XS
SM
MD
LG