لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۱۶

ناتو استفاده لیبی از موشک اسکاد را محکوم می کند


ناتو استفاده لیبی از موشک اسکاد را محکوم می کند
ناتو استفاده لیبی از موشک اسکاد را محکوم می کند

ناتو اقدام لیبی در استفاده از موشک اسکاد علیه مخالفان را محکوم می کند.

سخنگوی ناتو می گوید توسل به موشک استیصال دولت قذافی را در حالی که مخالفان به پایتخت نزدیک می شوند نشان می دهد.

وی روز سه شنبه در یک کنفرانس خبری در بروکسل گفت ممکن است روز یکشنبه زمانی که نیروهای قدافی برای حمله به بریقه از موشک استفاده کردند، شمار زیادی کشته شده باشند. یک مقام نظامی آمریکا که خواست ناشناس بماند، گفت موشک در صحرا در حدود ۸۰ کیلومتری بریقه فرود آمد. نیروهای لیبی و شورشیان ماه ها است که بر سر این بندر استراتژیک نفتی با یکدیگر می جنگند.

در این میان، نیروهای مخالف شهرهای اصلی در جنوب و غرب پایتخت را تصرف می کنند و در تلاش برای برکناری معمر قذافی از قدرت، سعی دارند راه های تدارکاتی را قطع کنند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از منصور سیف النصر، نماینده شورای ملی انتقال، می گوید مخالفان وارد «مرحله تعیین کننده ای» شده اند و ممکن است به زودی تمام جنوب لیبی را آزاد کنند.

نیروهای قذافی روز دوشنبه به تبادل آتش با مخالفان پرداختند و سعی کردند آنان را از مرکز شهر عقب برانند.

سخنگوی مخالفان گفت رزمندگان همچنین شهرهای «سورمان» در ۶۰ کیلومتری غرب طرابلس و غاریان، در ۸۰ کیلومتری جنوب آن را تصرف کرده اند. این ادعاها مستقلا تایید نشده است.

کنترل زاویه، سورمان و غاریان، به مخالفان اجازه خواهد داد طرابلس را از یک بزرگراه اصلی به جنوب و بزرگراه دیگری به غرب بطرف تونس جدا کنند.

یک مقام نظامی آمریکا روز دوشنبه گفت نیروهای دولتی لیبی برای نخستین بار از زمان آغاز مناقشه از یک موشک اسکاد استفاده کردند. این مقام که خواست ناشناس بماند می گوید موشک در صحرا در حدود ۸۰ کیلومتری بریقه فرود آمد. نیروهای لیبی و مخالفان ماه هاست که بر سر این بندر استراتژیک نفتی با یکدیگر می جنگند. روز دوشنبه همچنین یک مقام ارشد وزارت کشور لیبی با ۹ نفر از اعضای خانوده خود، در آنچه به نظر می رسد فرار دیگری از دولتیان قذافی باشد، به مصر رفت. او با یک ویزای توریستی وارد مصر شد و با هیچ نماینده ای از سفارت قذافی در قاهره ملاقات نکرد.

در همین حال معمر قذافی در پیامی که روز دوشنبه از تلویزیون پخش شد مردم خود را ترغیب کرد برای آزاد ساختن لیبی از دست شورشیان بجنگند. وی مخالفان را خیانتکار نامید و ناتو را به عنوان «استعمار گر» محکوم کرد.

XS
SM
MD
LG