لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۳۹

دولت قذافی کاربران تلفن های ماهواره ای را به مرگ تهدید می کند


دولت قذافی کاربران تلفن های ماهواره ای را به مرگ تهدید می کند
دولت قذافی کاربران تلفن های ماهواره ای را به مرگ تهدید می کند

دولت معمر قذافی رهبر لیبی تهدید کرده است هرکسی را که در حال استفاده از تلفن ماهواره ای بدون اجازه رسمی دستگیر شود اعدام خواهد کرد.
دولت این اقدام را روز جمعه بعنوان بخشی از کمپین علیه شورشیانی که در تلاش برکناری قذافی هستند اعلام کرد و گفت استفاده غیر مجاز از چنین تلفن هایی بمعنای خیانت به کشور است.
گزارش می گوید «جاسوسان» از تلفن ها برای رساندن اطلاعات به ناتو که با بمباران های خود «شمار بزرگی از شهروندان بی گناه» را کشته است استفاده کرده اند.
روز سه شنبه، دولت لیبی ناتو را به کشتن ۸۵ تن در روستایی در نزدیکی شهر زلتن متهم کرد. ناتو گفت هواپیماهایش روز دوشنبه به هدف هایی در آنجا حمله کردند، اما شاهدی از وارد آمدن تلفات به غیر نظامیان وجود ندارد.
بسیاری از لیبیایی ها به دلیل محدود بودن سرویس های تلفن همراه در برخی از مناطق کشور به تلفن های ماهواره ای متکی بوده اند.
در تحولی جداگانه در روز جمعه، رزمندگان اوپوزیسیون می گویند آنها دستاوردهای خود در بندر نفتی بریقه را، که از آغاز قیام علیه دولت قذافی در ماه فوریه بارها دست بدست شده است، گسترش داده اند.اما می گویند ۱۱ تن در زدوخورد با نیروهای وفادار به قذافی کشته شده اند.
پیشتر در روز پنجشنبه، بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد نسبت به بالارفتن شمار تلفات در مناقشه جاری در لیبی ابراز نگرانی کرد.
دبیر کل روز پنجشنبه در بیانیه ای تمام طرف ها را به «حداکثر احتیاط در اقداتشان برای به حداقل رساندن تلفات» فراخواند و گفت: «یک آتش بس مرتبط با روند سیاسی» تنها راه معتبر برای برقراری صلح در لیبی است.
ناتو حملات هوایی علیه معمر قذافی رهبر لیبی را در ماه مارس آغاز کرد و به پشتیبانی از شورشیانی که با حکومت دیکتاتوری ۴۲ ساله او می جنگند برخاست.
روز پنجشنبه، خبرگزاری فرانسه بنقل از فرمانده عملیات ناتو گفت نیروهای قذافی ضعیف شده اند و دیگر قادر نیستند به حمله عمده ای دست بزنند.

XS
SM
MD
LG