لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۲۴

پیشروی مخالفان قذافی در غرب لیبی


پیشروی مخالفان قذافی در غرب لیبی
پیشروی مخالفان قذافی در غرب لیبی

مخالفان دولتی می گویند روز پنجشنبه موفق شده اند شهر الغزایا در غرب کشور را تصرف کنند. نیروهای دولتی از این شهر به عنوان پایگاهی برای حمله به مخالفان استفاده می کردند.

مخالفان در عین حال از پیشروی به سمت غرب لیبی خبر داده اند. آنان گفته اند در شهری در نزدیکی مرز تونس به نیروهای دولتی حمله کرده و در حال پیشروی هستند.

جنگ یک روز پس از آن شدت گرفته که رییس شورای ملی انتقال لیبی مهلت پیشنهاد این شورا برای باقی ماندن قذافی در کشور را پایان یافته اعلام کرد. مصطفی عبدالجلیل روز چهارشنبه گفت این پیشنهاد حدود یک ماه پیش با تعیین ضرب الاجل یک ماه پیش به فرستاده سازمان ملل متحد تحویل داده شد. البغدادی المحمود نخست وزیر لیبی گفته است بحث درباره خروج قدافی منتفی است.

دولت لیبی همچنین تصمیم بریتانیا در مورد شناسایی شورای ملی انتقالی و اخراج همه دیپلمات های لیبی را محکوم کرده و آن را «غیر قانونی و غیر مسئولانه» خوانده است.

ویلیام هیگ وزیر خارجه بریتانیا روز چهارشنبه این اقدام افزایش میزان مشروعیت و موفقیت مخالفان نامید. هیگ گفت شورا در جهت تاسیس یک لیبی دمکراتیک تلاش می کند . وی همچنین اعلام کرد بریتانیا ۱۴۹ میلیون دلار دارایی های مسدود شده لیبی را برای پرداختن هزینه های سوخت و نیازهای اساسی در مناطق تحت کنترل شورشیان آزاد خواهد کرد.

پیشتر در روز سه شنبه، تلویزیون لیبی عبدالباسط المقرهی، عامل بمب گذاری در هواپیمای مسافر بر پان آمریکن بر فراز لاکربی در اسکاتلند در سال ۱۹۸۸ را در گردهمایی هواداران قدافی در طرابلس را به نمایش گذاشته بود. وی در سال ۲۰۰۹ پس از آزادی از زندان به دلیل بیماری به لیبی بازگشت.

XS
SM
MD
LG