لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۳۳

درگیری های مرگبار در بندر بريقه در لیبی


درگیری های مرگبار در بندر بريقه در لیبی
درگیری های مرگبار در بندر بريقه در لیبی

شمار کشته شدگان زدوخورد در بندر استراتژیک بریقه در لیبی روز چهارشنبه افزایش یافت، در همین حال رهبران دولت و اوپوزیسیون در گفت و گوهایی جداگانه در خارج شرکت کردند.

مسئولان پزشکی در لیبی می گویند از روز سه شنبه دست کم ۱۸شورشی در نبرد با نیروهای دولتی کشته و ۸۰ نفر مجروح شده اند.

نیروهای اپوزیسیون کنترل بیشتر نواحی شرق لیبی را بدست گرفته اند اما قادر نبوده اند بر بریقه مسلط شوند.

آنها گزارش دادند روز سه شنبه پس از آن که طرفداران قذافی کامیون ها را با پرچم شورشیان پوشاندند و سپس مواضع آنها را به گلوله بستند، تلفات سنگینی ببار آمد.

روز چهارشنبه همچنین تلویزیون لیبی گفت نیروهای ناتو هدف هایی را در شهر زلیتن بمباران کرده اند.

در این میان، فرانسه می گوید امکان دارد بحران لیبی از طریق برنامه ای که به معمر قذافی اجازه خواهد داد در صورت دست کشیدن از قدرت در کشور بماند، حل شود.

آلن ژوپه وزیر امور خارجه فرانسه این موضوع را روز چهارشنبه در گفت و گویی با یک ایستگاه تلویزیونی، در پی دیدار نیکولا سارکوزی رییس جمهوری با اعضای شورای ملی انتقالی لیبی در پاریس، عنوان کرد.

ژوپه گفت این گزینه ممکن است در صورت کناره گیری قذافی از قدرت، بررسی شود.

فرانسه نخستین کشوری بود که شورای ملی انتقالی را بعنوان نماینده مشروع مردم لیبی به رسمیت شناخت.

در واشنگتن، سخنگوی کاخ سفید در واکنشی به این تحول گفت آمریکا همچنان بر این باور است که قذافی باید استعفا دهد، اما این مردم لیبی هستند که باید در این باره تصمیم بگیرند. قذافی در گذشته بارها گفته است قصد ندارد استعفا دهد یا از لیبی خارج شود.

از سوی دیگر، عبدالعاطی العبیدی وزیر امور خارجه لیبی گفت در مذاکرات او با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در مسکو در روز چهارشنبه، خروج بالقوه قذافی مطرح نشد. عبیدی گفت دو طرف راه های پایان گرفتن خونریزی را بررسی کردند.

XS
SM
MD
LG