لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۲

پيشنهاد کمک کميسيون اروپا به مخالفان در ليبی


پيشنهاد کمک کميسيون اروپا به مخالفان در ليبی
پيشنهاد کمک کميسيون اروپا به مخالفان در ليبی

خوزه مانوئل باروسو، رئیس کمیسیون اروپا به مخالفان دولت لیبی برای ایجاد نهادهای دمکراتیک در صورتی که قادر به شکست دادن نیروهای معمر قذافی، رهبر لیبی، باشند پيشنهاد کمک کرده است.

باروسو اين پیشنهاد را به محمود جبريل سرپرست هیات مخالفان لیبی طی مذاکرات روز چهارشنبه در بروکسل ارائه داد. رئیس کمیسیون اروپا گفت: اتحادیه اروپا آماده است برای کمک به مخافان لیبیایی در سازماندهی انتخابات، ایجاد دستگاه قضایی موثر، سازماندهی جامعه مدنی و رسانه های آزاد کمک کند.

باروسو همچنین بازدید محمود جبريل را به عنوان نشانه ای از اقتدار و اعتبار در حال رشد بین المللی سیاسی مخالفان، شورای ملی انتقالی، قلمداد کرد. پیشتر در بروکسل، محمد جبريل، يک پيروزی دیپلماتیک بدست آورد. و آن اينکه وزرای خارجه بلژیک، هلند و لوکزامبورگ، اعلام کردند که شورشیان را به عنوان «نمایندگان مشروع» مردم لیبی می شناسند.

محمود جبريل همچنين روز چهارشنبه با دبیر کل سازمان ناتو، اندرس فو راسموسن، ديدار کرد. دبیر کل ناتو به مخالفان در لیبی اطمینان داد که این اتحادیه بمباران نیروهای قذافی را تا زمانی که شهروندان لیبیایی را تهدید کنند، ادامه خواهد داد. راسموسن گفت: رهبر لیبی مشروعیت خود را از دست داده است و باید به عنوان یک راه حل سیاسی برای اتمام مناقشه پنج ماهه عليه حکومت ۴۲ ساله معمر قذافی از قدرت کناره گیری کند.

نیروهای ناتو از ماه مارس گذشته طبق قطعنامه شورای امنيت سازمان ملل متحد مبنی بر استفاده از زور برای حفاظت از غیرنظامیان لیبیایی با انجام حملات هوايی نيروهای معمر قذافی را هدف قرار داده اند.

روز چهارشنبه مخافان در کوهستانهای غربی لیبی هنگامی که نيروهای دولتی کنترل يک روستای استراتژيک واقع در مسير طرابلس را بدست گرفتند، متحمل یک شکست نظامی شدند.

XS
SM
MD
LG