لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۷

مخالفان قذافی به طرابلس نزدیک می شوند


مخالفان قذافی به طرابلس نزدیک می شوند
مخالفان قذافی به طرابلس نزدیک می شوند

مخالفان مسلح در لیبی با سازماندهی یک عملیات نظامی در منطقه کوهستانی جنوب غربی تلاش می کنند تا به پایتخت نزدیک شوند. هدف از این حمله تصرف پایگاه قذافی اعلام شده است. مخالفان روز چهارشنبه برای ورود به منطقه تحت کنترل «غوالیش» که حدود ۱۰۰ کیلومتری جنوب غربی پایتخت است، از سلاح های سنگین استفاده کردند. شاهدان عینی از به گوش رسیدن غرش هواپیماها خبر داده اند.

در همین حال گفته می شود که یک هیات از مخالفان دولت به سرپرستی محمود جبریل، رهبر شورای ملی انتقال، هفته آینده در بروکسل با مقام های ناتو و اتحادیه اروپا ملاقات خواهند کرد.

آندرس فوگ راسموسن دبیر کل ناتو در حالی خبر این دیدار را اعلام کرد که لیبی رهبران شورای انتقال را به یک سلسله جرایم امنیتی متهم می کند.

به گفته یک قاضی ۲۱ مقام در گروه اوپوزیسیون با اتهامات امنیتی روبرو خواهند شد.

پیش از این نیز خبر کشته شدن دست کم ۱۱ تن از مخالفان در شهر مصراته در اثر حمله نیروهای دولتی منتشر شد. منابع بیمارستانی می گویند حادثه در شامگاه دوشنبه و بامداد سه شنبه زمانی روی داد که نیروهای دولتی اهدافی را در حومه مصراته، در حدود ۲۰۰ کیلومتری شرق طرابلس گلوله باران کردند.

از سوی دیگر روز سه شنبه، سنای آمریکا رای به قطعنامه ادامه دخالت نظامی در لیبی را به تاخیر انداخت. بر اساس این قطعنامه دولت آمریکا می تواند بدون استفاده از نیروی زمینی تا یک سال دیگر به این عملیات ادامه دهد. جان کری سناتور دمکرات ماساچوست و جان مک کین سناتور جمهوریخواه آریزونا که از طراحان این قطعنامه هستند، می گویند مهم این است که ماموریت آمریکا ادامه یابد. آنان معتقدند قذافی به پایان کار نزدیک می شود.

این قطعنامه هنوز در مجلس نمایندگان به تصویب نرسیده است.

XS
SM
MD
LG