لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۲

ناتو عملیات هوایی در لیبی را کاهش نمی دهد


لوییس مورنو- اوکامپو دادستان ارشد دادگاه بین المللی جنایی در کنفرانس مطبوعاتی در لاهه، هلند. ۲۸ ژوئن ۲۰۱۱
لوییس مورنو- اوکامپو دادستان ارشد دادگاه بین المللی جنایی در کنفرانس مطبوعاتی در لاهه، هلند. ۲۸ ژوئن ۲۰۱۱

فرمانده ناتو در عملیات لیبی می گوید نیروی ائتلاف حملات هوایی خود را کاهش نمی دهد.

برخی کشورها خواهان درنگ در عملیات شده اند، اما شارل بوشار ژنرال کانادایی روز سه شنبه گفت ماموریت هوایی، که وارد چهارمین ماه می شود، «پیشرفت عمده ای» داشته و حمله های نیروهای دولت لیبی به مردم کاهش یافته است.

فرمانده ناتو این نظر را در حالی ابراز داشت که دادستان ارشد دادگاه بین المللی جنایی از دستیاران معمر قذافی رهبر لیبی خواسته است وی را بازداشت کنند و برای محاکمه به دادگاه تحویل دهند.

لوییس مورنو- اوکامپو این درخواست را روز سه شنبه و پس از آن عنوان کرد که دادگاهی در لاهه حکم بازداشت قذافی و دو مقام ارشد را به اتهام سرکوب قیام مخالفان صادر کرد.

اما مورنو- اوکامپو گفت نیروهای ناتو، که برای حمایت از مخالفان دست به حمله های هوایی دست زده اند، هیچ روش قانونی برای بازداشت وی ندارند.

لیبی شامگاه دوشنبه حکم های بازداشت را رد کرد و وزیر دادگستری گفت طرابلس مشروعیت دادگاه را قبول ندارد.

دادگاه بین المللی، احکام را بامداد دوشنبه علیه قذافی، سیف الاسلام پسر وی و عبدالله السنوسی رییس سازمان اطلاعات و امنیت لیبی صادر کرد.

دادگاه آنان را به اقداماتی علیه معترضان، از جمله بازداشت، شکنجه و استفاده از نیروی مرگبار و دادن دستور تیراندازی به سوی شهروندانی که از مساجد خارج می شوند متهم می کند.

در واشنگتن، سخنگوی کاخ سفید روز دوشنبه گفت این حکم ها نشانه دیگری است که قذافی «مشروعیت خود را از دست داده است.» وی گفت رهبر لیبی باید مسئول شناخته شود.

بریتانیا، فرانسه و ایتالیا صدور احکام را ستودند.

قذافی دومین رییس شاغل دولت است که دادگاه جنایی بین المللی حکم دستگیری وی را صادر می کند. نخستین حکم علیه عمر البشیر رییس جمهوری سودان صادر شده، اما هنوز به اجرا در نیامده است.

XS
SM
MD
LG