لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۱

ناتو حمله به یک مجتمع مسکونی در لیبی را رد کرد


بخشی از منزل مسکونی «الحمیدی» که در اثر بمباران ناتو آسیب دیده است. ۲۱ ژوئن ۲۰۱۱
بخشی از منزل مسکونی «الحمیدی» که در اثر بمباران ناتو آسیب دیده است. ۲۱ ژوئن ۲۰۱۱

ناتو برای آثبات این نکته هدف مورد نظرش یک مرکز عالی فرماندهی در لیبی بود، اسنادی ارائه داده است.

سخنگوی ناتو روز سه شنبه در ناپل گفت هواپیماها روز دوشنبه یک مرکز فرماندهی در«سورمان» را که برای حمله علیه شهروندان به کار می رفت، زیر آتش گرفتند. وی عکس هایی از ساختمانی را که هدف آنان بود نشان داد که روی بام آن ۱۸ دیش ماهواره ای قرار داشت که به گفته سخنگو برای هماهنگ ساختن حمله ها به کار می رفتند.

با این حال، دولت لیبی می گوید در آن حمله، یک مجتمع خانوادگی متعلق به «خویدی الحمیدی» از افراد نزدیک به معمر قذافی منهدم شد و ادعا می کند دست کم ۱۵ تن کشته شدند.

دولت می گوید به «خویدی الحمیدی» که یکی از اعضای شورای فرماندهی انقلاب لیبی است آسیبی نرسید، اما دو نوه و همسر وی کشته شدند. الحمیدی در کودتای سال ۱۹۶۸ که منجر به قدرت رسیدن قذافی شد ،شرکت داشت.

سخنگوی ناتو گفت هنوز هیچ گزارشی مبنی بر تایید تلفات درافت نکرده است .وی همچنین اسلایدهایی از یک مسجد و مدرسه ای در نزدیکی ساختمان که آسیبی به آنها وارد نشده نشان داد و آن را ناشی از استفاده از سلاح های دقیق دانست.

ناتو در آغاز حمله هوایی را تکذیب کرده و گفت در روزهای اخیر هیچ عملیاتی در منطقه در حدود ۶۵ کیلومتری غرب طرابلس انجام نداده است.

ناتو حمله دیگری را در روز یکشنبه که تلفاتی به غیر نظامیان وارد آورد، و حمله دیگری در روز جمعه را به گروهی از خودروهای نظامی شورشیان، تایید کرد.

سخنگو گفت حادثه روز یکشنبه از «درست کارنکردن اسلحه» ناشی شد و حادثه روز جمعه نتیجه اشتباه در شناسائی خودروها بود.

ناتو روز سه شنبه همچنین اعلام کرد تماس با یک هلیکوپتر بی سرنشین را که برای شناسایی نیروهای طرفدار قذافی به کار می رفت از دست داده است.

XS
SM
MD
LG