لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۲

تعهد قدرت های جهانی برای کمک مالی به مخالفان دولت در لیبی


نمایندگان قدرت های جهانی که برای بحث درباره یک لیبی بدون قذافی در امارات متحده عربی جمع شده اند. ۹ ژوئن ۲۰۱۱
نمایندگان قدرت های جهانی که برای بحث درباره یک لیبی بدون قذافی در امارات متحده عربی جمع شده اند. ۹ ژوئن ۲۰۱۱

فرستادگان بین المللی بیش از یک میلیارد دلار برای کمک به شورای مخالفان لیبی و لیبیایی هایی که در جریان مناقشه آسیب دیده اند، تعهد کرده اند.

نمایندگان قدرت های جهانی که برای بحث درباره یک لیبی بدون قذافی در امارات متحده عربی جمع شده اند، روز پنجشنبه یک سلسله اقدامات مالی را اتخاذ کردند.

ایتالیا در جلسه روز پنجشنبه نزدیک ۶۰۰ میلیون دلار برای نیروهای مخالف تعهد کرد. این کمک شامل وام و فراورده های نفتی برای مناطقی است که در کنترل شورای ملی انتقال قرار دارد.

آسوشیتد پرس گزارش می دهد دولت اوباما کمک های انسانی به لیبی را ۲۶ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار افزایش خواهد داد.

آمریکا پیشتر طرح هایی را اعلام کرد که آزاد کردن بخشی از ۳۰ میلیارد دلار دارایی های مسدود شده لیبی و پرداخت آن به مخالفان را شامل می شود.

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا در نشست ابوظبی گفت پایان حکومت قذافی نزدیک است.

هیات های گروه ۲۲ کشوری تماس با لیبی، سازمان مل متحد، اتحادیه عرب و شورای ملی انتقال درباره مسائلی از جمله کمک به مخالفان و مردم لیبی بحث می کنند.

در این میان، حملات هوایی ناتو شامگاه چهارشنبه و روز پنجشنبه پایتخت لیبی را تکان داد. ناتو به حملات هوایی بیشتری بر هدف هایی در نزدیکی اقامتگاه معمر قذافی رهبر لیبی دست زده است. نخستین بمب ها در ناحیه ای در نزدیکی مجتمع قذافی فرود آمدند و دومین حمله در نزدیکی هتلی که خبرنگاران خارجی در آن به سر می برند صورت گرفت. یک سخنگوی دولت لیبی گفت هواپیماها در طول روز بیش از ۶۰ بمب فرو ریخته اند، ۱۳ تن را کشته و ده ها نفر را زخمی کرده اند.

از سوی دیگر، سخنگوی دولت لیبی نقض حقوق بشر را تکذیب کرد.

روز چهارشنبه، دادستان دادگاه بین المللی جنایی گفت شواهدی به دست آمده که نشان می دهد قذافی به سربازان دستور داده به زنانی که به رژیم وی وفادار نیستند، تجاوز کنند.

XS
SM
MD
LG