لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۰۵

حمله نیروهای قذافی به مصراته


دود برخاسته از انفجار در اطراف محل استقرار معمر قذافی در باب العزیزیه در مرکز طرابلس - ۷ ژوئن ۲۰۱۱
دود برخاسته از انفجار در اطراف محل استقرار معمر قذافی در باب العزیزیه در مرکز طرابلس - ۷ ژوئن ۲۰۱۱

نیروهای دولتی در لیبی به حمله سنگینی بر شهر مصراته دست زده اند، در همین حال ناتو اعلام کرد به کمپین هوایی علیه قذافی ادامه خواهد داد.

شاهدان می گویند مصراته روز چهارشنبه، در حالی که هزاران سرباز ارتش قذافی از جنوب، شرق و غرب پیش می آمدند، زیر گلوله باران سنگین قرار گرفت.

پزشکان و منابع مخالف می گویند در گلوله باران مصراته، دست کم ۱۰ تن جان سپردند و بیش از ۲۵ نفر مجروح شدند.

خشونت لیبی در حالی شدت می گیرد که وزیران دفاع ناتو در جلسه ای در بروکسل قول دادند به عملیات هوایی علیه نیروهای وفادار به قذافی ادامه دهند.

آندرس فوگ راسموسن دبیر کل ناتو می گوید وی انتظار دارد در جلسه روز چهارشنبه در بروکسل درباره آمادگی برای آینده لیبی بدون قذافی بحث شود.

ناتو، که روز سه شنبه به حملات هوایی گسترده ای علیه طرابلس دست زد، بر اساس ماموریت سازمان ملل متحد عمل می کند که می خواهد برای حفاظت از غیر نظامیان و مناطق غیر نظامی از حمله نیروهای قذافی، تمام اقدامات لازم غیر از اشغال کشور انجام گیرد.

با این حال، رهبر لیبی عهد کرده است به جنگ ادامه دهد. وی روز سه شنبه در یک پیام صوتی گفت مردم لیبی تسلیم نخواهند شد و تا آخرین نفس در کشورشان خواهند ماند.

در این میان، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد روز چهارشنبه برای گفت و گو با رهبران مخالف وارد بنغازی شد. گزارش می رسد او قبلا در طرابلس با مقام های دولت قذافی مذاکره کرد.

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا برای شرکت در جلسه گروه ۲۲ کشوری تماس با لیبی در روز پنجشنبه به امارات متحده عربی می رود. چگونگی کمک به رزمندگان مخالف قذافی از جمله مسائلی است که قرار است درباره آن بحث و گفت و گو شود.

در بروکسل، مقر ناتو، وکلای دختر معمر قذافی یک شکوائیه جنایات جنگی علیه اتحادیه، به دادگاه ارائه دادند. در شکوائیه، عایشه قذافی ناتو را به بمباران یک هدف غیر نظامی در طرابلس در اواخر آوریل متهم می کند.

مقام های لیبی می گویند در آن حمله یکی از پسران قذافی و سه نوه او کشته شدند. این گزارش مستقلا تایید نشده است.

XS
SM
MD
LG