لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۳۰

ناتو به فشار بر قذافی ادامه می دهد


دود برخاسته از حمله های هوایی ناتو به طرابلس، لیبی - ۷ ژوئن ۲۰۱۱
دود برخاسته از حمله های هوایی ناتو به طرابلس، لیبی - ۷ ژوئن ۲۰۱۱

به گفته شاهدان چندین انفجار طرابلس پایتخت لیبی را تکان داده است.

در حالی که ناتو به وارد آوردن فشار بر معمر قذافی ادامه می دهد، شاهدان روز سه شنبه گفتند آنان ستونی از دود را که در پی انفجارها ازمجتمع قذافی برخاست دیده اند.

در این میان تلاش های دیپلماتیک ادامه دارد و فرستاده دیمیتری مدودف رییس جمهوری روسیه برای ملاقات با اعضای شورای ملی انتقال در شهر بنغازی در شرق لیبی آماده می شود.

وزارت امور خارجه چین می گوید دیپلمات های مستقر در مصر نیز به تازگی با مخالفان دولت لیبی گفت و گو کردند. این وزارتخانه روز سه شنبه در بیانیه ای گفت وزیر امور خارجه لیبی برای دیداری سه روزه به پکن می رود، اما جزییاتی درباره سفر وی ارائه نداد.

چین و روسیه از رای دادن به ایجاد ناحیه پرواز ممنوع بر فراز لیبی در شورای امنیت در ماه مارس خودداری کرده و خواسته اند مناقشه از راه گفت و گو حل شود.

نیروهای مخالف روز دوشنبه گفتند آنان شهر کوهستانی یفرن در غرب لیبی را از کنترل نیروهای وفادار به قذافی خارج کرده اند. هفته پیش هواپیماهای جنگنده ناتو هدف های نظامی اصلی دولتی را منهدم کردند و نیروهای مخالف را قادر به پیش روی ساختند.

جنگجویان قبایل بربر، که به شورشیان ضد دولتی پیوسته اند، یفرن، در حدود ۱۰۰ کیلومتری جنوب شرقی طرابلس، را روز دوشنبه باز پس گرفتند. نیروهای طرفدار قذافی پس از آن که بربرهای محلی در آغاز قیام علیه سربازان دولتی به پا خاستند، به منطقه کوهستانی غرب لیبی حمله کرده بودند.

گزارش های رسانه ها حاکی است نیروهای دولتی شهر را ترک کرده اند و پرچم مخالفان در کنار تصویرهای پاره شده قذافی دیده می شود. پنجشنبه گذشته، هواپیماهای جنگی بریتانیا دو تانک و دو نفر بر زرهی دولتی را در یفرن منهدم کردند.

در شرق لیبی، که در کنترل مخالفان قرار دارد، نیروهای دولتی شهر اجدابیا را با راکت زیر آتش گرفتند. آسوشیتد پرس گزارش داد که پس از حمله، مخالفان نیروهای دولتی را تا بریقه دنبال کردند در این حداثه دو شورشی در گلوله باران نیروهای وفادار به قذافی کشته شدند.

XS
SM
MD
LG