لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۰۷

کلینتون در جلسه گروه تماس لیبی شرکت می کند


فرانکو فراتینی وزیر امور خارجه ایتالیا به همراه علی العیساوی یک مقام بلندپایه مخالفان در بنغازی، لیبی - ۳۱ مه ۲۰۱۱
فرانکو فراتینی وزیر امور خارجه ایتالیا به همراه علی العیساوی یک مقام بلندپایه مخالفان در بنغازی، لیبی - ۳۱ مه ۲۰۱۱

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا هفته آینده برای شرکت در جلسه ای در باره مناقشه لیبی به امارات متحده عربی می رود. وزارت امور خارجه آمریکا روز سه شنبه اعلام کرد کلینتون روز ۱۹ خرداد در جلسه گروه تماس لیبی حضور می یابد.

در اوایل ماه مه، ۲۲ کشور موافقت خود را با تاسیس صندوقی جهت کمک به مخالفان قذافی و برای تامین غذا، دارو و نیازهای نظامی اعلام کردند. در همین حال فرانکو فراتینی وزیرخارجه ایتالیا که کشورش یک کنسولگری در مقر مخالفان در بنغازی راه اندازی کرده، می گوید عمر رژیم معمر قدافی به پایان رسیده است.

فراتینی روز سه شنبه به خبرنگاران گفت قذافی پایگاه داخلی و حماتی جهانی را از دست داده است. وی پس از پایان سفر یاکوب زوما رییس جمهوری آفریقای جنوبی به طرابلس وارد لیبی شد. زوما که در تلاش برای میانجیگری بین دولت لیبی و مخالفان به پایتخت لیبی رفته بود، روز دوشنبه پس از بازگشت به کشورش گفت «قذافی حاضر به کناره گیری نیست.»

زوما به رسانه های لیبی گفت «قذافی می خواهد آتش بس پایان گرفتن بمباران ناتو را هم شامل شود.» مخالفان ماه پیش شرایط قذافی را رد کرده بودند. مخالفان خواستار استعفای بدون قید و شرط قذافی هستند. در همین حال سخنگوی دولت لیبی هر گونه مذاکره درباره استراتژی کناره گیری قذافی را نادرست خواند. وی روز سه شنبه در یک کنفرانس خبری همچنین گفت در حملات هوایی ناتو از ماه مارس ۷۱۸ غیر نظامی کشته و بیش از ۴ هزار نفر زخمی شده اند. این رقم هنوز از سوی منابع مستقل تایید نشده است. ناتو می گوید برای حفاظت غیر نظامیان لیبی از نیروهای قذافی به اهداف نظامی و مراکز فرماندهی حمله کرده است.

XS
SM
MD
LG