لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۴۹

ناتو به حملات خود در لیبی شدت می بخشد


در این تصویر یک سرباز لیبیایی را در مقابل یکی از ساختمان های دولتی که مورد حمله هوایی ناتو قرار گرفت مشاهده می کنید، طرابلس - ۱۷ مه ۲۰۱۱
در این تصویر یک سرباز لیبیایی را در مقابل یکی از ساختمان های دولتی که مورد حمله هوایی ناتو قرار گرفت مشاهده می کنید، طرابلس - ۱۷ مه ۲۰۱۱

ناتو با حملات هوایی هدفمند و عملیات جنگ روانی، بر فشار بر لیبی می افزاید.

یک فرمانده نظامی روز سه شنبه گفت ناتو با فرو ریختن اعلامیه و پخش پیام های رادیویی برای سربازان وفادار به معمر قذافی از آنها می خواهد «به پادگان ها و خانه های خود بازگردند.»

این پیام ها سربازان را همچنین تشویق می کند از تجهیزات و تاسیسات نظامی فاصله بگیرند، زیرا آنها هدف های بالقوه ای برای حملات هوایی ناتو هستند.

هواپیماها روز سه شنبه ساختمانی را که سرویس های امنتیی لیبی از آن استفاده می کردند، و نیز ستاد سازمان مبارزه با فساد را هدف گرفتند و هردو را به آتش کشیدند.

در این میان، روسیه از لیبی خواسته است به قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد گردن نهاده و نیروهای مسلح خود را از مناطق غیر نظامی خارج کند.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه روز سه شنبه در مسکو با نمایندگان دولت لیبی ملاقات کرد و گفت آنان تمایل خود را به بررسی طرح صلح اتحادیه آفریقا، در صورتی که ناتو به بمباران پایان دهد، ابراز داشتند.

فرانکو فراتینی، وزیر امور خارجه ایتالیا گفته است مقام های سازمان ملل متحد و لیبی در جستجوی راهی هستند که معمر قذافی را به تبعید بکشاند. در این میان ، روز سه شنبه، مقام های تونسی گفتند وزیر نفت لیبی پست خود را ترک گفته و به تونس گریخته است.

شکری غانم، رییس شرکت ملی نفت لیبی و عضو قدیمی رژیم قذافی بود. مقام های لیبی خروج او را هنوز تایید نکرده اند.

روز دوشنبه، دادستان دادگاه جنایی بین المللی از قضات خواست حکم دستگیری قذافی، یکی از پسران و رییس سازمان اطلاعات و امنیت او را به اتهام جنایت علیه بشریت صادر کنند.

لوئیس مورنو- اوکامپو در لاهه گفت مدارک و شواهدی جمع آوری کرده است که نشان می دهد سیف الاسلام قذافی و عبدالله السنوسی با هدف حفظ اقتدار رهبر لیبی مرتکب جنایت شده اند.

دادستان گفت شواهد حاکی است که معمر قذافی شخصا دستور حمله به شهروندان را صادر کرد.

قضات شواهد را بررسی خواهند کرد و در مورد رد یا قبول درخواست صدور احکام بازداشت یا نیاز به مدارک بیشتر تصمیم خواهند گرفت. این اقدام احتمالا هفته ها طول خواهد کشید.

معاون وزارت امور خارجه لیبی تلاش های دادگاه بین المللی را رد کرد و آنها را «سئوال برانگیز» نامید.

XS
SM
MD
LG