لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۸

حمله هواپیماهای ناتو به محل اقامت قذافی


هواپیماهای جنگده ناتو به محل اقامت معمر قذافی، رهبر لیبی در طرابلس، چند ساعت پس از ظاهر شدن او در تلویزیون، حمله کردند ۱۲ مه ۲۰۱۱
هواپیماهای جنگده ناتو به محل اقامت معمر قذافی، رهبر لیبی در طرابلس، چند ساعت پس از ظاهر شدن او در تلویزیون، حمله کردند ۱۲ مه ۲۰۱۱

هواپیماهای جنگده ناتو به محل اقامت معمر قذافی، رهبر لیبی در طرابلس، چند ساعت پس از ظاهر شدن او در تلویزیون، حمله کردند.

مقام های دولتی لیبی روز پنجشنبه خبرنگاران را به مجتمع باب العزیزه بردند و خسارات ناشی از حملات بامدادی را به آنان نشان دادند.

ناتو این مجتمع را از زمان آغاز عملیات حفاظت از غیر نظامیان در برابر نیروهای هوادار قذافی، چندین بار بمباران کرده است.

مخالفان از ماه مارس برای پایان گرفتن حکومت ۴۲ ساله قذافی در نبرد بوده اند. دولت لیبی می گوید او از حمله هوایی ناتو در ماه گذشته جان به در برد.

مقام های دولتی می گویند در حملات روز پنجشنبه ناتو دست کم ۳ تن کشته شده اند. ارقام تلفات را نمی توان مستقلا تایید کرد.

رسانه های دولتی همچنین گفتند یکی از حمله های هوایی ناتو در طرابلس به سفارت کره شمالی آسیب رسانده است. ناتو گفت نمی تواند این ادعا را تایید کند.

تلویزیون دولتی لیبی فیلمی از دیدار قذافی با رهبران قبیله ای در هتلی در طرابلس پخش کرد.

از سوی دیگر، برنامه جهانی غذا، وابسته به سازمان ملل متحد، روز پنجشنبه گفت جنگ بین مخالفان و هواداران قذافی در کوهستان های غرب لیبی از رسیدن تدارکات غذایی به شهروندانی که به دام افتاده اند جلوگیری می کند. آژانس خواهان آتش بس شده تا امداد گران بتوانند کمک ها را از مرز تونس به منطقه تحویل دهند.

در این میان، بریتانیا از شورای ملی انتقالی لیبی مستقر در شهر بنغازی دعوت کرده است دفتری در لندن باز کند. دیوید کامرون نخست وزیر این تصمیم را روز پنجشنبه در پی مذاکراه با مصطفی عبدالجلیل رییس شورا اعلام کرد.

روز چهارشنبه، سناتور جان کری رییس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا، اعلام کرد که در حال تدوین لایحه ای برای انتقال دارایی های مسدود شده قذافی به مخالفان اوست. سناتور کری، میزان دارایی ها را فاش نکرد اما گفت برای تاثیر گذاری بر بحرانی که شورا با آن روبروست این اقدام موثر خواهد بود.

مخالفان که در شهر مصراته محاصره شده اند می گویند روز چهارشنبه، در پی چندین روز نبرد سنگین موفق به بازپس گیری فرودگاه شهر شده و مقادیر زیادی سلاح ضبط کرده اند.

مخالفان مسلح در مصراته، از جمله فرمانده فرودگاه، گفته اند بر تمامی تاسیسات، که به یک پاسگاه اصلی برای نیروهای هوادار قذافی در شهر تبدیل شده بود، مسلط شده اند.

شامگاه چهارشنبه تلویزیون دولتی لیبی برای نخستین بار از زمان کشته شدن یکی از پسران و سه نوه قذافی در حمله هوایی ناتو، جلسه وی با رهبران قبیله ای را پخش کرد.

در همین حال خبرگزاری آمریکایی گلوبال پست از ملاقات دو روزنامه نگار آمریکایی بازداشت شده در لیبی با میانجیگران بین المللی خبر داد. این دو روزنامه نگار از ماه پیش در بازداشت نیروهای هوادار قذافی به سر می برند.

XS
SM
MD
LG