لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۵

آمریکا دارایی های لیبی را به مخالفان واگذار می کند


هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا در رم - ۵ مه ۲۰۱۱
هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا در رم - ۵ مه ۲۰۱۱

دولت اوباما قصد دارد بالغ به ۳۰ میلیارد دلار دارایی های مسدود شده لیبی را آزاد کند و آن را در اختیار مخالفان قرار دهد.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا این تصمیم را روز پنجشنبه در یک نشست بین المللی در رم، که برای بررسی بحران لیبی تشکیل شده است اعلام کرد و به اعضای گروهی متشکل از ۲۲ کشور برای تماس با لیبی گفت مقام های آمریکایی قوانینی را که ممکن است به واشنگتن اجازه برداشت از دارایی های متعلق به معمر قذافی، رهبر لیبی و دولت او را برای کمک به مردم لیبی در دسترس آنان قرار دهد، بررسی خواهند کرد.

در این نشست همچنین فرانکو فراتینی، وزیر امور خارجه ایتالیا اعلام کرد موجودی صندوق کمک های انساندوستانه به لیبی به ۲۵۰ میلیون دلار رسیده است.

در نشست رم مصطفی عبدالجلیل، رییس شورای ملی انتقالی مخالفان لیبی، همراه با آندرس فوگ راسموسن دبیرکل ناتو حضور دارد.

در این میان گزارش های رسيده از ليبی حاکی است، کشتی حامل حدود ۸۰۰ نفر از ساکنان شهر جنگ زده مصراته، وارد بنغازی، شهر تحت کنترل مخالفان دولتی ليبی شد.

اين کشتی که به سازمان بين المللی مهاجرت، يا ايوم تعلق دارد روز پنجشنبه وارد بنغازی شد و به گفته مسئولان سازمان حدود پنجاه نفر از اين افراد مجروح بودند.

کارکنان امدادی سازمان بين المللی مهاجرت می گويند، اين کشتی پيش از عزيمت از مصراته حدود سه روز در انتظار پايان کار مين يابان ناتو در بندر مصراته بود. گفته می شود اين مينها هفته گذشته توسط نيروهای وفادار به معمر قذافی در اطراف مصراته کار گذاشته شده بودند.

سخنگوی نيروهای مخالف دولت ليبی روز چهارشنبه اعلام کرد در جريان موشک باران های شهر مصراته توسط نيروهای وفادار به قذافی، حداقل پنج تن از مهاجران آفريقايی جان خود را از دست دادند.

در تحولی جداگانه، ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا، دستور داد دو دیپلمات از سفارت لیبی در لندن اخراج شوند. هیگ روز پنجشنبه در بیانیه ای گفت رفتار آنان «غیر قابل قبول» شده است و باید به عنوان «افراد نامطلوب»، که رفتارشان با معیارهای دیپلماتیکی مغایرت دارد، اعلام شوند.

در نیویورک روز چهارشنبه، دادستان دادگاه جنایی بین المللی به شورای امنیت سازمان ملل متحد گفت شواهدی از جرایم جنگی که دولت لیبی مرتکب شده، جمع آوری کرده است.

XS
SM
MD
LG