لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۲۸

مشاوران نظامی بریتانیا به لیبی می روند


مشاوران نظامی بریتانیا به لیبی می روند
مشاوران نظامی بریتانیا به لیبی می روند

بریتانیا برای کمک به نیروهای مخالف دولت، مشاوران نظامی به لیبی می فرستد.

ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا روز سه شنبه در بیانیه ای گفت یک تیم با تجربه از مشاوران نظامی به مخالفان در امور سازماندهی، لجیستیکی و ارتباطات کمک خواهد کرد. او گفت آنان در حملات نظامی به نیروهای طرفدار دولت لیبی یا تحویل اسلحه درگیر نخواهند بود.

در این میان، هواپیماهای جنگی ناتو روز سه شنبه چندین هدف را در نزدیکی طرابلس بمباران کردند.

ناتو گفت مراکز فرماندهی و کنترل و نیز تاسیسات ارتباطی هدف های حملات بودند.

به گفته ناتو ستاد، تیپ ۳۲ ارتش لیبی را نیز بمباران کرده است. از این تیپ برای هدایت و هماهنگ ساختن حملات استفاده شده است.

رسانه های دولتی می گویند افزون بر طرابلس حملاتی نیز علیه سرت، زادگاه معمر قذافی و منطقه «الحرا» در جنوب غربی پایتخت صورت گرفته است.

ناتو برای ایجاد منطقه پرواز ممنوع جهت حفاظت از شهر وندان در برابر حمله سربازان قذافی، به حملات هوایی علیه نیروهای وفادار دست زده است.

روز دوشنبه، مقام های سازمان ملل متحد و لیبی گفتند آنان به توافقی رسیده اند که اجازه می دهد امدادگران به شهر محاصره شده مصراته بروند، اما قذافی تضمین نمی کند که نیروهای او گلوله باران آنجا را متوقف خواهند ساخت.

یک سخنگوی سازمان ملل متحد گفت قذافی به عنوان بخشی از توافق دسترسی سازمان های امدادی به طرابلس و شهرهای دیگر، موافقت کرد به یک تیم ارزیاب بین المللی اجازه دهد وارد مصراته شود. سخنگو گفت دولت لیبی امنیت تیم ها را فقط در مناطق زیر کنترل خود تضمین خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG