لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۰۱

درخواست فرانسه و بریتانیا از ناتو برای افزایش حفاظت از غیر نظامیان لیبی


درخواست فرانسه و بریتانیا از ناتو برای افزایش حفاظت از غیر نظامیان لیبی
درخواست فرانسه و بریتانیا از ناتو برای افزایش حفاظت از غیر نظامیان لیبی

فرانسه و بریتانیا روز سه شنبه از شریکان خود در ناتو خواستند اقدامات بیشتری برای حفاظت از غیر نظامیان لیبی انجام دهد. آنها این درخواست را در حالی عنوان می کنند که نیروهای دولتی شهر مصراته و اجدابیا را توپباران کردند.

ناتو دستور سازمان ملل متحد را برای ایجاد یک ناحیه پرواز ممنوع بر فراز لیبی اجرا کرده و به حملات هوای دست زده است. اما آلن ژوپه، وزیر امور خارجه فرانسه روز سه شنبه به رادیو فرانسه گفت اتحادیه باید برای منهدم کردن تسلیحات سنگین معمر قذافی کار بیشتری انجام دهد.

ژوپه گفت او این نگرانی را در جریان جلسه وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا در روز سه شنبه و سپس با وزیران، در میان خواهد گذاشت.

اما سرتیپ «مارک فان اوهم» فرمانده ناتو روز سه شنبه به آسوشیتد پرس گفت به گمان او اتحادیه با توجه به امکاناتی که در اخیتار دارد «کار بزرگی انجام می دهد.» یک سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا می گوید واشنگتن از تلاش های ناتو حمایت می کند.

ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا کشورهای عضو ناتو را ترغیب کرد همانند بریتانیا بر تعداد هواپیماها در عملیات بیفزایند.

هدف از ناحیه پرواز ممنوع حفاظت از غیر نظامیانی است که زیر حملات نیروهای قذافی قرار دارند.

نیروهای دولتی روز سه شنبه شهر مصراته در غرب لیبی را گلوله باران کردند و همچنان در حومه شهر اجدابیه در شرق مستقر هستند.

در این میان، یک گروه بین المللی تماس برای گفت و گو درباره آینده لیبی در قطر در روز چهارشنبه آماده می شود.

قرار است وزیر امور خارجه بریتانیا و حامد بن جاسم آل ثانی نخست وزیر قطر سرپرستی جلسه اعانه دهندگان بین المللی و شورای انتقالی موقت اپوزیسیون را بر عهده بگیرند.

دولت بریتانیا می گوید موسی کوسا وزیر سابق امور خارجه لیبی که به بریتانیا گریخته، برای حضور در جلسه و راهنمایی گروه رهسپار قطر شده است.

اعضای اتحادیه آفریقا روز سه شنبه در الجزیره درباره بحران لیبی بحث می کنند. این اقدام پس از آن صورت می گیرد که دولت موقت اپوزیسیون لیبی طرح آتش بس اتحادیه را رد کرد.

دولت موقت در بنغازی روز دوشنبه پیشنهاد را «منسوخ» نامید و گفت درخواست اصلی اپوزیسیون را که معمر قذافی و پسرانش بی درنگ قدرت را ترک کنند و از کشور خارج شوند در بر نمی گیرد.

همچنین، سازمان عفو بین الملل نیروهای وفادار به قذافی را به اعدام زندانیان متهم کرده است و می گوید جستجو گران در شرق لیبی اجساد جنگجویان اپوزیسیون را که پس از بسته شدن دست ها و پاهایشان از پشت سر هدف گلوله قرار گرفتند، دیده اند.

XS
SM
MD
LG