لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۳

ناتو انتقاد شورشیان لیبی را رد می کند


عبدالفتاح یونس، رهبر نیروهای مخالف دولت در لیبی
عبدالفتاح یونس، رهبر نیروهای مخالف دولت در لیبی

ناتو انتقاد شورشیان لیبی از کندی حملات هوایی علیه ارتش معمر قذافی رد کرده است.

در حالی که نیروهای طرفدار قدافی شورشیان را در شهر مصراته زیر آتش گرفته اند و آنان را ناچار ساختند از شهرهای نفتی شرق کشور عقب نشینی کنند، سخنگوی ناتو روز چهارشنبه گفت تعداد و دقت حملات هوایی از زمانی که ناتو کنترل عملیات نظامی را بر عهده گرفته تغییر نکرده است. وی افزود حفاظت از غیر نظامیان در مصراته ارجحیت شماره یک ناتو است.

رهبر نیروهای مخالفان لیبی از ناتو به دلیل نبود سرعت در حملات هوایی در شهر مصراته انتقاد کرده است و می گوید این تاخیر موجب شده تلفاتی به غیر نظامیان وارد شود.

عبدالفتاح یونس گفت ناتو بسیار کند عمل می کند و اجازه می دهد نیروهای وفادار به معمر قذافی پیشروی کنند. وی افزود ممکن است رهبران مخالفان را ترغیب کند تا نارضایتی های خود را به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارجاع کنند.

وزیر امور خارجه فرانسه روز چهارشنبه گفت وضع فعلی در مصراته نمی تواند ادامه پیدا کند و قول داد در این باره با دبیرکل ناتو گفت و گو کند.

یک مقام فرانسوی گفت نیروهای طرفدار قذافی با قرار گرفتن در نواحی بسیار پر جمعیت از حملات هوائی ناتو جلوگیری می کنند.

مقام های ناتو می گویند قدرت هوایی بر فراز لیبی کاهش نیافته است، اما قذافی از غیر نظامیان به عنوان سپرهای انسانی استفاده می کند و مهمات خود را در نواحی پر جمعیت انبار کرده است.

سرتیپ مارک وان اوهم، فرمانده عملیات ائتلاف، گفت در مصراته، ائتلاف اطلاعات موثقی دارد که تانک ها پراکنده می شوند و از افراد به عنوان سپر استفاده می شود تا هواپیماهای ناتو از شناسایی هدف ها و حمله به آنها باز داشته شوند.

سران نیروهای مخالف سرهنگ قذافی، ادعای وان اوهم را که غیر نظامیان در مناطقی حضور دارند که نیروهای قذافی موضع گرفته اند، رد می کنند.

سخنگوی ناتو روز سه شنبه گفت «از شتاب عملیات از زمانی که ناتو آن را در دست گرفت کاسته نشده است.» ناتو گزارش داد که حملات هوایی ائتلاف ۳۰ درصد ارتش قذافی را منهدم کرده است.

مخالفان در لیبی در حالی این اتهامات را مطرح کرده اند که نیروهای وفادار به قذافی آنان را در جریان نبردی در نزدیکی شهر بریقه به بزرگترین عقب نشینی در ظرف چندین روز ناچار ساخته اند.

هر دو طرف روز سه شنبه، یک روز پس از آن که مخالفان دولتی بر یک بخش مسکونی شهر مسلط شدند، به تبادل آتش پرداختند.

در این میان، تلاش های دیپلماتیک برای پایان دادن به مناقشه ادامه دارد. عبدالاتی العتیبه، فرستاده لیبی پس از روشن ساختن موضع رسمی کشورش، به ماموریت آمد وشد به یونان، مالت و ترکیه پایان داد.

XS
SM
MD
LG