لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۰۹

حملات نیروهای ائتلاف در لیبی ادامه دارد


حملات نیروهای ائتلاف در لیبی ادامه دارد
حملات نیروهای ائتلاف در لیبی ادامه دارد

مقامات ارشد بریتانیایی و آمریکایی می گویند نیروهای ائتلاف در عملیات نظامی خود علیه لیبی درحال پیشرفت هستند.

به گفته یک مقام نظامی ارشد بریتانیایی نیروهای ائتلاف کنترل فضای هوایی لیبی را به دست آورده اند.

یک معاون نیروی هوایی بریتانیا روز چهارشنبه گفت نیروی هوایی معمر قذافی رهبر لیبی، «دیگر به عنوان یک نیروی جنگنده، وجود خارجی ندارد».

همزمان دریادار جرارد هوبر گفت نیروهای ائتلاف نیروهای سازماندهی شده و سایت های موشکی و خمپاره اندازهای قذافی را هدف قرار می دهند.

نیروهای وفادار به قذافی همچنان در شهرهای مصراته و الزنتان، به حملات خود ادامه می مدهند. به گفته شاهدان درگیری میان نیروهای مدافع دولت و شورشیان در شهر شرقی اجدابیا، صدمات سنگینی به بار آورده است.

همچنین صدای انفجار و شلیک گلوله در روز چهارشنبه در طرابلس به گوش می رسید.

خبرگزاری فرانسه می گوید هزاران نفر روز چهارشنبه در شهر بنغازی در حمایت از اعمال منطقه پرواز ممنوع بر فراز لیبی، به خیابان ها ریختند. بنغازی در اختیار نیروهای مخالف دولت در لیبی است.

همچنین خبرگزاری اسوشیتدپرس می گوید کشتی های جنگی ناتو در سواحل لیبی نیز اجرای طرح تحریم تسلیحاتی سازمان ملل متحد را آغاز کرده اند.

رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا می گوید وضعیت لیبی ممکن است نتایج متعددی داشته باشد و هیچ کس در مقام پیش بینی آینده این کشور نیست.

پیشتر، معمر قذافی وعده داده بود که در مبارزه با نیروهای مخالف داخلی و همچنین نیروهای ائتلاف پیروز خواهد شد. او همچنین هفته گذشته گفت لیبی آماده جنگ است، چه جنگ کوتاه و چه درگیری طولانی مدت.

تلویزیون دولتی لیبی ویدئویی از سخنرانی معمر قذافی را پخش کرد و اعلام کرد که فیلم زنده از سخنرانی قذافی در طرابلس است. او در این سخنرانی حملات نظامی نیروهای بین المللی به نیروهای لیبی را محکوم کرد و اعلام منطقه پرواز ممنوع در لیبی را جنگ علیه اسلام خواند.

XS
SM
MD
LG