لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۶

پیشروی نیروهای هوادار قذافی به سوی مواضع شورشیان


یک سرباز دولت قذافی در غرب شهر اجدابیا
یک سرباز دولت قذافی در غرب شهر اجدابیا

نيروهای وفادار به معمر قذافی رهبر ليبی به شهر بنغازی پايگاه اصلی شورشيان در شرق آن کشور نزديک تر می شوند و اين در حالی است که قدرت های غربی شورای امنيت سازمان ملل متحد را برای تصويب اقداماتی که محافظت از شورشيان را مجاز بشناسد زير فشار گذاشته اند.

تلويزيون دولتی ليبی روز پنجشنبه گفت نيروهای طرفدار قذافی بندر شرقی زووايتنيا را تصرف کرده اند و به حومه بنغازی رسيده اند. اما شورشيان می گويند تلاش هواپيماهای جنگی دولت را برای بمباران اين دومين شهر بزرگ ليبی خنثی کرده اند. در همين حال شاهدان از حملات هوایی دولت به شهر اجدابيا يکی ديگر از پايگاه های تحت کنترل مخالفان در آن حوالی خبر می دهند. بنا به گزارش های خبری از اجدابيا نزدیک به ۳۰ نفر از روز سه شنبه تا کنون در نبردهای آن شهر کشته شده اند. در غرب کشور، تلويزيون دولتی از پس گرفتن ميزراتا توسط نيروهای دولتی خبر می دهد که سومين شهر بزرگ ليبی محسوب می شود. اما شورشيان اين خبر را تکذيب می کنند.

قدرت های غربی روز پنجشنبه شورای امنيت سازمان ملل متحد را برای تصويب يک قطعنامه مورد حمايت اتحاديه عرب زير فشار گذاشتند که مداخله ای بين المللی در ليبی را برای محافظت از غير نظاميان در مقابل بمباران های دولتی تجويز می کند.

سوزان رايس سفير آمريکا در سازمان ملل متحد چهارشنبه شب گفت واشنگتن خواستار تصويب قطعنامه ای است که اقداماتی متعدد و از جمله به گفته او «ورای پرواز ممنوع» را مجاز بشناسد. فرانسه که يکی از بانيان چنين قطعنامه ای است وزير امور خارجه خود را برای کمک به تسريع در تصويب اين قطعنامه به نيويورک فرستاده است.

XS
SM
MD
LG