لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۳۲

آغاز بحث درباره قطعنامه برقراری يک محدوده «پرواز ممنوع» در ليبی


آغاز بحث درباره قطعنامه برقراری يک محدوده «پرواز ممنوع» در ليبی
آغاز بحث درباره قطعنامه برقراری يک محدوده «پرواز ممنوع» در ليبی

حملات نيروهای وفادار به معمر قذافی رهبر ليبی به مواضع مخالفين، روز چهارشنبه نيز ادامه داشت و اين درحالی است که شورای امنيت سازمان ملل متحد بحث درباره قطعنامه ای جهت برقراری يک محدوده «پرواز ممنوع» در ليبی را آغاز کرده است.

شاهدان می گويند دست کم پنج نفر در حملات توپخانه سنگين نيروهای دولتی به شهرغربی ميسراتا کشته شدند.

نيروهای دولتی همچنين شهر اجدابيا را به توپ بستند اما مخالفان می گويند توانسته اند نيروهای قذافی را به عقب برانند و تقريبا تمامی شهر را در کنترل خود دارند. مخالفان همچنين يک گزارش روز سه شنبه تلويزيون دولتی ليبی در مورد پس گرفتن کنترل اجدابيا را رد می کنند.

اين شهر در نزديکی بنغازی واقع است که پايگاه مخالفان دولت محسوب می شود و اگر نيروهای طرفدار قذافی آن را پس بگيرند فرصت می يابند به راه های منتهی به بنغازی دسترسی پيدا کنند.

کمیته بین المللی صلیب سرخ اعلام کرد که در نتيجه نبردهای اخير اين سازمان امدادگران خود را از شهر بنغازی به شهر تبروک منتقل کند. صلیب سرخ تنها آژانس کمک رسانی بود که در بنغازی حضور داشت. کميته صليب سرخ از طرفين درگير در لیبی خواست «شهروندان و پرسنل پزشکی را مورد حمله قرار ندهند.»

بعضی از قدرت های غربی برای تصویب سریع قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد برای برقراری منطقه پرواز ممنوع بر لیبی و کسب اجازه برای برداشتن گام های دیگر در حمایت از مخالفان ليبی می کوشند. مخالفان که مسلح به سلاح های سبک هستند و از سازمان دهی ضعيفی برخوردارند در چند روز گذشته مغلوب نيروهای وفادار به قذافی شده اند که مجهز به تانک، هواپيما، و سلاح های سنگين هستند.

با این حال، برخی از اعضای شورای امنیت، از جمله آلمان و روسیه، بر اجرای موثر منطقه پرواز ممنوع در ليبی شکاکنند. برخی خواستار کمک کشورهای عرب برای اجرای منطقه پرواز ممنوع در صورت تصويب قطعنامه در شورای امنيت سازمان ملل متحد شده اند.

XS
SM
MD
LG