لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۰۵

پيشنهاد پرواز ممنوع در ليبی در شورای امنيت به بحث گذاشته می شود


پيشنهاد پرواز ممنوع در ليبی در شورای امنيت به بحث گذاشته می شود
پيشنهاد پرواز ممنوع در ليبی در شورای امنيت به بحث گذاشته می شود

حملات نيروهای وفادار به معمر قذافی رهبر ليبی به مواضع شورشيان روز چهارشنبه، نيز ادامه داشت و اين درحالی است که به نظر می رسد تلاش های ديپلماتيک برای مهار کردن اين حملات بی نتيجه و متوقف مانده است. شاهدان می گويند دست کم پنج نفر در حملات توپخانه سنگين دولت به شهرغربی ميسراتا کشته شدند.

به گفته شاهدان، اين شهر تحت کنترل شورشيان از شرق و جنوب مورد حمله قرار گرفته است.

نيروهای دولتی همچنين شهر اجدابيا را به توپ بستند اما شورشيان می گويند توانسته اند نيروهای قذافی را به عقب برانند و تقريبا تمامی شهر را در کنترل دارند. شورشيان همچنين يک گزارش روز سه شنبه تلويزيون دولتی ليبی در مورد پس گرفتن کنترل اجدابيا را رد می کنند. اين شهر در نزديکی بنغازی است که پايگاه مخالفان دولت محسوب می شود و اگر نيروهای طرفدار قذافی آن را پس بگيرند فرصت می يابند به راه های منتهی به بنغازی دسترسی پيدا کنند.

نبردها در شرايطی ادامه دارد که حمايت بين المللی از پيشنهادهای برقراری يک محدوده پروتز ممنوع در ليبی وضعيت نامشخصی دارد. شورای امنيت سازمان ملل متحد قرار است اواخر وقت روز چهارشنبه در مورد اين پيشنهادها بحث و تبادل نظر کند. بريتانيا، فرانسه و لبنان در اين زمينه پيشنهادی ارائه داده اند که ازحمايت اتحاديه عرب نيز برخوردار است.

در همين حال دولت ليبی از سکنه بنغازی خواسته است اسلحه را زمين بگذارند و از اقدامات دولت عليه مواضع مخالفين در این شهر جانبداری کنند.

نيروهای مخالف دولت که بيشتربه سلاح های سبک مسلح اند و سازماندهی آنان ضعيف است، نتوانسته اند مانع از پيشروی ارتش ليبی شوند که به هواپيما و تانک به توپخانه سنگين مجهزاست. طی هفته گذشته نيروهای شورشی از پيشرفت های قبلی خود به سوی غرب نزدیک به ۲۰۰ کيلومترعقب نشسته اند.

XS
SM
MD
LG