لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۹

حملات هوایی ارتش لیبی علیه مخالفات قذافی شدت می گیرد


حملات هوایی ارتش لیبی علیه مخالفات قذافی شدت می گیرد
حملات هوایی ارتش لیبی علیه مخالفات قذافی شدت می گیرد

نیروهای وفادار به معمر قذافی رهبر لیبی روز سه شنبه به ضد حمله علیه شورشیان ادامه دادند، و به حملات هوایی جدید در داخل و اطراف بندر راس لانوف دست زدند.
شورشیان در تلاش بوده اند حملات هواپیماها در اطراف یک پالایشگاه نفت در بندر را با آتش پدافند هوایی دفع کنند.
پیشتر، خبرنگاران خارجی گفتند یک هواپیما یک خانه دو طبقه را در راس لانوف بمباران کرد، و به طبقه همکف آن خساراتی وارد آورد. در مورد تلفات هنوز گزارشی نرسیده است. حملات هوایی روز سه شنبه در پی حملات مشابهی در روز دوشنبه صورت می گیرد.
در این میان، شورشیان می گویند یک نماینده قذافی پیشنهاد کرد با رهبری شورش گفت و گو کند، اما پیشنهاد رد شد.
یک سخنگوی شورش گفت پیشنهادی ارائه شد، اما شورشیان با قذافی مذاکره نخواهند کرد. رسانه ها گزارش می دهند دولت لیبی نزدیک شدن به شورشیان را تکذیب کرد.
جداگانه، یک سخنگوی شورای اداری در بنغازی، به رهبری شورشیان، می گوید اعضای شورا با یک هیات ایتالیایی ملاقات کرده است، این اقدام کوشش شورشیان در لیبی، مستعمره سابق ایتالیا، برای تقویت مناسبات با آن کشور تلقی می شود. سخنگو روز سه شنبه به صدای آمریکا گفت شورا در انتظار است پاسخی از دولت ایتالیا دریافت کند.
در این میان؛ تلویزیون الجزیره به نقل از رییس شورا می گوید گروه ۷۲ ساعت به قذافی مهلت داده است استعفا دهد. او می گوید اگر رهبر لیبی چنین کند، شورشیان او را به اتهام جنایاتی که مرتکب شده است تعقیب نخواهند کرد.
روز دوشنبه، اعضای شورای اداری بنغازی، به رهبری شورشیان، درخواست «جدالله الطلحی»، نخست وزیر سابق لیبی را برای گفت و گو رد کردند و گفتند تا قذافی کنار نرود هیچ مذاکره ای امکان پذیر نخواهد بود.
طلحی، که در سال ۲۰۰۸ بعنوان نماینده لیبی در سازمان ملل متحد خدمت کرد، در درخواستی که از تلویزیون دولتی پخش شد، از شورشیان خواست برای حل بحران و کمک به متوقف ساختن خونریزی به مذاکره فرصت دهند.
وفاداران قذافی تلاش کرده اند از پیشروی شورشیان بسوی طرابلس، پایتخت، جلوگیری کنند.
رهبر لیبی همچنان طرابلس، پایگاه اصلی قدرت خود در غرب کشور، و نیز زادگاهش، سیرت، در ۵۰۰ کیلومتری شرق پایتخت را در کنترل دارد. او عهد کرده است تا پای مرگ علیه جنگجویان اوپوزیسیون، که ماه پیش قیامی را علیه حکومت ۴۲ ساله او آغاز کردند، بجنگد.
وال استریت جورنال گزارش داد که درخواست طلحی بخشی از کوشش مقامات اصلاح طلب دولت برای پیشبرد طرحی است که از قذافی می خواهد قدرت را به یک شورای تکنوکرات ها، که بتواند هدایت انتقال به اصلاحات دمکراتیک را بر عهده بگیرد، واگذار کند.
اما سعدی قذافی، یکی از پسران رهبر لیبی در مصاحبه ای با تلویزیون ماهواره ای العربیه گفت اگر پدرش کنار برود کشور در جنگ داخلی فرو خواهد رفت، و به یک سومالی جدید تبدیل خواهد شد.

XS
SM
MD
LG