لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۳

بان کی مون: دولت انتقالی لیبی نیاز های خود را اعلام می کند


بان کی مون: دولت انتقالی لیبی نیاز های خود را اعلام می کند
بان کی مون: دولت انتقالی لیبی نیاز های خود را اعلام می کند

مقامات موقت لیبی روز سه شنبه به نیروهای وفادار به معمر قذافی در شهر سرت، زادگاه آقای قذافی، چهار روز فرصت دادند تا خود را تسلیم کنند.

مصطفی عبدل جلیل، رهبر «شورای انتقالی» گفت اگر نیروهای حامی قذافی مذاکرات را تکمیل نکنند و تا روز شنبه - یک روز پس از پایان تعطیلات عید فطر - تسلیم نشوند، نیروهای او اقدام نظامی را آغاز خواهند کرد.

نیروهای مخالف معمر قذافی می گویند برای نبرد آخر و بدست گرفتن کنترل آخرین مناطق تحت کنترل حامیان قذافی، آماده می شوند.

آتش بس چهار روزه بیشتر مربوط به شهر سرت است، اما این آتش بس مناطق پرنفوذ حامیان قذافی در بنی ولید و شهر جنوبی سبها را نیز در بر می گیرد.

از زمان تصرف پایتخت لیبی توسط نیروهای مسلح مخالف معمر قذافی در هفته گذشته، او و هیچکدام از پسران با نفوذش دیده نشده اند. برخی بر این نظر هستند که ممکن است رهبر سابق لیبی در جنوب کشور مخفی شده باشد.

در همین حال بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد اعلام کرد اجماع گسترده ای وجود دارد که جامعه جهانی باید بطور واحد از یک برنامه به خوبی هماهنگ شده برای دوران گذار پس از قذافی در لیبی پشتیبانی کند. آقای بان گفت سازمان ملل متحد باید رهبری این تلاش را بر عهده بگیرد.

بان کی مون روز سه شنبه به شورای امنیت سازمان ملل متحد گفت که دولت انتقالی در روزهای آینده، نیازهای مشخص خود را اعلام می کند و او امیدوار است که به زودی، پرسنل سازمان ملل متحد در لیبی مستقر شوند.

یان مارتین، مشاور ویژه آقای بان در امور برنامه ریزی پس از جنگ گفت تلاش سازمان ملل متحد شامل استقرار صلح بانان نخواهد شد و شورای ملی انتقالی لیبی نیز روشن کرده است که لیبیایی ها، خواهان استقرار نیروهای نظامی نیستند.

روز دوشنبه، الجزایر به برخی از اعضای خانواده آقای قذافی - از جمله همسرش صفیه، دخترش عایشه، دو پسرش محمد و هانیبال - اجازه داد وارد الجزایر شوند.

مسوولان الجزایری می گویند عایشه، دختر آقای قذافی روز سه شنبه یک دختر به دنیا آورد.

سفیر الجزایر در سازمان ملل متحد گفت به این گروه بر اساس ملاحظات انسان دوستانه اجازه ورود به الجزایر داده شد.

مسوولان الجزایری گفته اند بارداری عایشه قذافی یکی از دلایل اتخاذ این تصمیم جنجالی بوده است.

در واشنگتن، ویکتوریا نولاند، سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا گفت خانواده قذافی شامل ممنوعیت سفر بودند که از سوی سازمان ملل متحد اعمال شده است.

نولاند روز سه شنبه تایید کرد که الجزایر نامه ای را به عنوان توضیحات به جامعه جهانی فرستاده است. او گفت واشنگتن برای پاسخ دادن به این نامه، پس از بررسی آن از سوی سازمان ملل متحد و «شورای ملی انتقالی»، تصمیم گیری خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG