لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۹

بخشی از شهر تحت کنترل حامیان قذافی، به تصرف مخالفان در آمد


بخشی از شهر تحت کنترل حامیان قذافی، به تصرف مخالفان در آمد
بخشی از شهر تحت کنترل حامیان قذافی، به تصرف مخالفان در آمد

دولت موقت لیبی می گوید نیروهایش فرودگاه و بخش های دیگری از شهر کویری سبها را تصرف کرده اند. سبها یکی از آخرین مناطق تحت کنترل نیروهای حامی معمر قذافی است.

سرهنگ احمد بنی، یک سخنگوی شورای ملی انتقالی، روز دوشنبه گفت پرچم های شورای ملی انتقالی بر فراز فرودگاه، یک قلعه قدیمی ایتالیایی، و دیگر ساختمان های مهم در شهر برافراشته شده است. سبها در ۶۵۰ کیلومتری جنوب طرابلس، پایتخت لیبی قرار دارد و جاده اصلی به سمت کشور نیجر را کنترل می کند. برخی از همراهان آقای قذافی از این جاده برای فرار از لیبی استفاده کردند.

هر گونه پیشرفت در سبها، عامل تقویت کننده مهمی برای نیروهای شورای ملی انتقالی لیبی به شمار می رود. آنها همچنین برای در تصرف شهرهای بنی ولید و سرت، و جلوگیری از شکاف در رده های نظامی خود تلاش می کنند.

در همین حال، یک گروه حامی حقوق بشر می گوید کشورهای اروپایی برای اسکان مجدد هزاران نفر از آوارگانی که در مرزهای لیبی و تونس و مصر حضور دارند، اقدام کافی نمی کنند.
سازمان عفو بین الملل در لندن تخمین می زند ۵ هزار آواره - عمدتا از آفریقا - قادر به بازگشت به لیبی نیستند و اگر به کشورهای خود نیز بازگردند، با خطر محاکمه شدن روبرو هستند. این گروه می گوید واکنش اروپایی ها که پیشنهاد پذیرش کمتر از ۷۰۰ پناهنده را داده اند، بسیار بد بوده است.

XS
SM
MD
LG