لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۸

مقام های موقت لیبی: انتقام نمی گیریم


یکی از نیروهای مخالف معمر قذافی در تظاهراتی در میدان شهدای طرابلس نگهبانی می دهد
یکی از نیروهای مخالف معمر قذافی در تظاهراتی در میدان شهدای طرابلس نگهبانی می دهد

رهبران شورای ملی انتقالی در لیبی از غیرنظامیان در مناطق تحت کنترل نیروهای معمر قذافی می خواهند که به نیروهای این شورا به پیوندند. آنان قول داده اند که از غیرنظامیان هیچ انتقامی گرفته نخواهد شد.

نیروهای شورای ملی انتقالی بیرون از شهرهای سرت و بنی ولید که تحت کنترل نیروهای قذافی قرار دارند، موضع گرفته اند. علی ترهونی، معاون رییس شورای ملی انتقالی لیبی وعده داد امنیت ساکنان این شهرها حفظ خواهد شد.

ترهونی روز شنبه در طرابلس گفت نیروهای وفادار به دولت موقت اقدام انتقام جویانه ای مرتکب نشده اند و با مخالفان خود رفتار متمدنانه ای داشته اند. ترهونی گفت حتی با «آنانی که دستانشان به خون آلوده است»، بر اساس هنجارهای حقوقی رفتار خواهد شد. وی تاکید کرد با تشکیل یک شورای جدید برای رسیدگی به امور امنیتی در طرابلس و سرنوشت زندانیان، اجرای عدالت در روزهای آینده نظم بیشتری خواهد یافت.

این وعده به دنبال چند اقدام انتقام جویانه علیه نیروهای وفادار به معمر قذافی داده می شود. قتل های اعدام گونه نیروهای معمر قذافی در روزهای نخست تصرف پایتخت توسط مخالفان مسلح قذافی، زیر سایه خشونت هایی قرار گرفته است که گفته می شود توسط نیروهای معمر قذافی انجام شده است.

هنوز سرنوشت زندانیانی که اهل کشورهای جنوب صحرای آفریقا هستند و گفته می شود برای جنگ با نیروهای مخالف معمر قذافی استخدام شده بودند، مشخص نیست. ترهونی گفت در یک محل امن هستند اما هنوز درباره اینکه آیا این افراد باید به کشورهای خود فرستاده شوند و یا در لیبی محاکمه شوند، تصمیمی نگرفته اند.

ترهونی درباره مناطق تحت کنترل نیروهای وفادار به قذافی گفت به مدت دو روز، هیچ حرکتی در سرت و بنی ولید صورت نگرفت است و او نسبت به پایان یافتن این بن بست از طریق مذاکره خوشبین است. او گفت گزارش هایی دارد از اینکه ساکنان بنی ولید، « احتمالا» به شورای ملی انتقالی خواهند پیوست. ترهونی جزئیات بیشتری در این باره اعلام نکرد.

شورای ملی انتقالی مهلت خود به وفاداران معمر قذافی برای زمین گذاشتن سلاح هایشان را تا شنبه آینده تمدید کرده است. مسئولان این شورا امیدوار هستند که بتوانند از بروز درگیری در مناطق غیرنظامی اجتناب کنند.

XS
SM
MD
LG