لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۳۳

مخالفان در لیبی: حمله به طرابلس آغاز شده است


آقای قذافی در یک پیام صوتی، شورش در لیبی را تلاشی دارای اهداف شوم خواند که توسط «خیانتکاران» و «موش ها» صورت گرفته است
آقای قذافی در یک پیام صوتی، شورش در لیبی را تلاشی دارای اهداف شوم خواند که توسط «خیانتکاران» و «موش ها» صورت گرفته است

مخالفان در لیبی می گویند در هماهنگی با ناتو و شبه نظامیان مخالف در طرابلس، برای نخستین بار حمله به پایتخت لیبی را شنبه شب آغاز کردند.

مخالفان می گویند امیدوارند که این آخرین گام شورش ۶ ماهه علیه معمر قذافی باشد. گزارش ها حاکی از آن است که انفجار ها و تیراندازی های شدیدی شنبه شب طرابلس را به لرزه در آورد. این درحالی است که دولت لیبی وقوع هرگونه خیزش داخل طرابلس را تکذیب کرده است.

سیف الاسلام، پسر قذافی در یک سخنرانی که روز یکشنبه نیز پخش شد، گفت دولت قذافی «مبارزه را رها نخواهد کرد».

موسی ابراهیم، سخنگوی دولت لیبی گفت گروه کوچکی از مردان مسلح به پایتخت نفوذ کردند اما با این حرکت به سرعت برخورد شد.

در همین حال، آقای قذافی در یک پیام زنده صوتی که از تلویزیون دولتی پخش شد، شورش در لیبی را تلاشی با اهداف شوم خواند که توسط «خیانتکاران» و «موش ها» صورت گرفته است.

گزارش ها از درگیری در طرابلس چند ساعت پس از آن منتشر می شود که مخالفان از تصرف دو شهر استراتژیک - زاویه در غرب و بریقه در شرق - خبر دادند.

در زاویه، مخالفان اعلام کردند اکنون مواضعی را که تا پیش از این تحت کنترل نیروهای حامی قذافی بود، تحت کنترل خود دارند. به گفته آنان نیروهای حامی رهبر لیبی به توپباران شهر از سمت شرق ادامه می دهند.

یک فرمانده ارشد نیروهای مخالف روز شنبه گفت نیروهای او کنترل کامل شهر بریقه را پس از تصرف منطقه صنعتی شهر در دست دارند. این منطقه دارای یک پالایشگاه مهم نفت است. ادعای فرمانده نیروهای مخالف به طور مستقل نمی تواند تایید شود.

XS
SM
MD
LG