لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۱

رهبر اپوزیسیون لیبی: قذافی و خانواده اش می توانند در لیبی بمانند


معمر قذافی - رهبر لیبی
معمر قذافی - رهبر لیبی

رهبر جنبش اپوزیسیون لیبی می گوید معمر قذافی و خانواده او می توانند در صورت کناره گیری از قدرت، در کشور بمانند، اما رهبران مخالفان تعیین خواهند کرد که معمر قذافی و خانواده اش در چه مکان و تحت چه شرایطی زندگی کنند.

مصطفی عبدل جلیل، روز یکشنبه در مصاحبه ای اختصاصی به روزنامه وال استریت ژورنال گفت: حضور آقای قذافی در لیبی دارای شرایطی است.

او گفت نیروهای اپوزیسیون «تعیین خواهند کرد او کجا بماند و چه کسی مراقب او باشد» و همین محدودیت ها شامل خانواده او نیز می شود.

اظهارات اخیر رهبر مخالفان معمر قذافی، به نظر می رسد به نسبت موضع گیری های پیشین او از انعطاف برخوردار است و منعکس کننده اظهارات مسوولان فرانسوی، آمریکایی و ایتالیایی است.

رهبر شورشیان لیبی اوایل ماه جاری میلادی نیز اظهارات مشابهی را مطرح کرده بود، اما پس از تظاهرات معترضان در شهر بنغازی که تحت کنترل شورشیان است، اظهارات خود را تکذیب کرد.

جلیل روز یکشنبه این اظهارات ر در اولین دیدار خود به عنوان مخالفان از مناطق کوهستانی تحت کنترل شورشیان در غرب لیبی مطرح کرد. او در ماه فوریه از سوی شورشیان به عنوان رهبر شورای ملی انتقالی انتخاب شد.

جلیل در مصاحبه خود همچنین گفت قطر برای آموزش نیروهای شورشیان، پرسنل نظامی فرستاده است و یک مرکز فرماندهی عملیاتی احداث کرده است.

وال استریت ژورنال به نقل از نمایندگان قطری که جلیل را در زلیتن، شهری در غرب لیبی، همراهی می کردند گزارش داد: قطر اخیرا مقدار کمک های خود را به شورشیان لیبی افزایش داده و کیفیت آن را بهبود داده است.

XS
SM
MD
LG