لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۳۰

ادامه درگیری ها میان نیروهای مخالف دولت لیبی و حامیان قذافی در بریقه


ادامه درگیری ها میان نیروهای مخالف دولت لیبی و حامیان قذافی در بریقه
ادامه درگیری ها میان نیروهای مخالف دولت لیبی و حامیان قذافی در بریقه

در لیبی، درگیری ها در شهر بندری بریقه شدت گرفته است. نیروهای مخالف معمر قذافی، رهبر لیبی سعی دارند تسلط خود در این بندر نفت، به فراتر از مناطق مسکونی گسترش دهند.

نیروهای اپوزیسیون روز سه شنبه اعلام کردند نظامیان وفادار به معمر قذافی، با استفاده از کامیون هایی که پرچم شورشیان را داشت، مواضع آنها را توپباران کردند و هشت شورشی را کشتند و ده ها نفر دیگر را مجروح کردند.

اما یک سخنگوی نیروهای شورشی گفت شنود مکالمات در بریقه نشان می دهد که نیروهای وفادار به معمر قذافی از نظر مهمات و غذا کمبود دارند. او گفت بسیاری از نظامیان حامی دولت به غرب عقب نیشینی کردند و نیروی اندکی برای دفاع از شهر باقی مانده است.

با وجود این، فرماندهان اپوزیسیون احتمال تصرف قاطعانه بریقه و مجموعه های پتروشیمی در آن را اندک دانستند. آنان می گویند صدها مین کارگذاشته شده توسط نیروهای قذافی پیشروی آنان را کند کرده است.

مخالفان می گویند نظامیان حامی دولت، چاله های پر شده از مایعات قابل اشتعال را آتش زده اند و با ایجاد دودی سیاه، حرکات خود را از دید هواپیماهای ناتو پنهان کرده اند. آنان می گویند ناتو حمله هوایی علیه نیروهای دولتی در نزدیکی بریقه را شدت بخشیده است.

تعداد کشته های نیروهای اپوزیسیون در درگیری های پنج روزه ۳۲ نفر و تعداد مجروحان نیز نزدیک به ۳۰۰ فر گزارش شده است.

روزنامه لس آنجلس تایمز به نقل از یک سخنگوی دولت گفت دست کم ۳۰ نفر از نیروهای وفادار به دولت برای دفاع از بریقه کشته شدند.

XS
SM
MD
LG