لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۵۳

آخرین تحولات داخلی لیبی بعد از حمله هوایی ناتو به تشکیلات معمر قذافی در طرابلس


آخرین تحولات داخلی لیبی بعد از حمله هوایی ناتو به تشکیلات معمر قذافی در طرابلس
آخرین تحولات داخلی لیبی بعد از حمله هوایی ناتو به تشکیلات معمر قذافی در طرابلس

حملات هوایی ناتو بامداد دوشنبه، یک ساختمان دولتی چند طبقه در طرابلس پایتخت لیبی را به تلی از سنگ وخاک بدل کرد. به گفته یک مقام دولت لیبی ۴۵ نفر در این حملات زخمی شدند. روشن نیست قذافی بهنگام وقوع این حمله در چه نقطه ای بود.

همچنین دوشنبه جنگ در شهر مصراته تحت کنترل شورشیان و در محاصره نیروهای قذافی ادامه یافت.

دست کم دو موشک در ساعات نخست بامداد دوشنبه به ساختمان چند طبقه « باب العزیزیه» در طرابلس پایتخت لیبی که شامل دفتر وتالار گرد هم آیی وزرا و پذیرش شخصیتها توسط سرهنگ قذافی است برخورد و آنرا به تلی از سنگ و خاک و آهن بدل کرد. این محل در آغاز کمپین علیه قذافی نیز مورد اصابت موشک قرار گرفته بود. پس از حمله عده ای از طرفداران قذافی با پرچم بر بالای تل خرابی ها به طرفداری ازوی شعار دادند ودر حالیکه یک مقام لیبی گفت ۴۵ نفر در این حمله مجروح شدند یک مقام امنیتی آن کشورزخمی ها را ۴ نفربا جراحات سطحی ذکرکرد.

ناتوتحت فرمان سازمان ملل حفاظت غیرنظامیان در لیبی را بعهده دارد که به دوبخش تحت کنترل شورشیان در شرق و بخش غربی که در کنترل قذافی است تقسیم شده .

با آنکه حملات هوایی ائتُلاف ضربات سنگینی به ارتش قذافی وارد آورده ولی نتوانسته است حملات علیه شهر ۳۰۰ هزار نفری مصراته در غرب را که بمدت دو ماه در محاصره وفاداران قذافی است متوقف سازد و حملات مرگبارموشکی و خمپاره این نیروها در این شهر روزیکشنبه ۳۲ کشته بجای گذارد وساکنان محلی باقیمانده اجساد سوخته ۴ نفررا یافتند.

موسی ابراهیم سخنگوی دولت لیبی در مقابل گفته های شورشیان مبنی بر ادامه حملات نیروهای قذافی به مصراته گفت ارتش در حال عقب نشینی از مصراته، مورد حمله شورشیان قرار گرفت و در حال عقب نشینی از شهر در دفاع از خود جنگید. وی افزود: "مصراته به دروازه ای برای ناتو برای اشغال لیبی بدل شده. ما خواهیم جنگید و هرگز چنین اجازه ای رانخواهیم داد".

ولی سخنگوی شورای ملی انتقالی لیبی حرفهای ابراهیم را تکذیب کرد و گفت" نیروهای قذافی خود عقب نشینی نکردند بلکه نیروهای شورشی آنها را به عقب راندند. وزیر نفت شورشیان در بخش شرقی نیز گفت در حال حاضرنفت از مناطق نفتی آن حوزه بدلیل صدمات به تأسیسات استخراج نمیشود وافزود: "ما میل داریم ذخیره نفت و الکتریسیته را در آینده جیره بندی کنیم و به قذافی نشان دهیم که می توانیم کشور را اداره کنیم."

واشنگتن که در جنگ لیبی نقش حاشیه ای اتخاذ کرده ، یکشنبه این هفته تحت فشار هواپیماهای بدون سرنشین را برای بمباران به لیبی اعزام کرد.

XS
SM
MD
LG