لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۱

درخواست دولت لیبی برای برقراری آتش بس


درخواست دولت لیبی برای برقراری آتش بس
درخواست دولت لیبی برای برقراری آتش بس

یک رهبر مخالف دولت لیبی هرگونه آتش بس مخالفان با نیروهای معمر قذافی را رد کرده است. مخالفت رهبر مخالفان حکومت لیبی پاسخی به پیشنهاد نخست وزیر لیبی مبنی بر برقراری آتش بس میان مخالفان و دولت لیبی است.

نخست وزیر لیبی که از تلویزیون دولتی این کشور سخنرانی می کرد، خواستار برقراری آتش بس شد تا اجرای حکم دادگاه بین المللی جنایات جنگی مبنی بر بازداشت سه تن از مقامات دولت لیبی به اتهام صدور فرمان کشتار جمعی شهروندان مورد بررسی قرار گیرد.

پیشنهاد نخست وزیر لیبی از پی دیدار مقامات دولت کنونی لیبی با عبدالله خطیب، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد به این کشور مطرح شده است.

دادگاه بین المللی بررسی جنایات جنگی می گوید در حال بررسی حکم بازداشت سه تن از مقامات ارشد دولت لیبی به اتهام صدور فرمان حمله نظامی به شهروندان این کشور است.

لویس مورنو اوکامپو، رئیس این دادگاه گفت شواهد کافی در دست است که نیروهای لیبیایی حملات سراسری سازماندهی شده ای را اجرا کرده اند.

دادگاه بین المللی بررسی جنایات جنگی تاکنون نام این سه متهم را اعلام نکرده است؛ اما انتظار می رود سرهنگ معمر قذافی حاکم لیبی در شمار این سه تن باشد.

رئیس دادگاه بین المللی جنایات جنگی می گوید بیش از هزارودویست سند را بررسی کرده و با پنجاه شاهد کلیدی از دست اندکاران حکومت لیبی و شاهدان ماجرا نیز گفتگو کرده است.

پیش از این معاون وزارت امورخارجه لیبی درخواست دادگاه بین المللی جنایات جنگی را پرسش برانگیز دانسته و آن را رد کرده بود.

XS
SM
MD
LG