لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۳۵

خروج دیپلمات های بریتانیا و فرانسه از لیبی


آمریکا و بریتانیا می گویند به دلیل ادامه رویارویی بین دولت و شبه نظامیانی که بخش هایی از طرابلس را در اختیار گرفته اند، شماری از کارمندان دیپلماتیک را از سفارتخانه هایشان درلیبی خارج می کنند.

مقامات روز جمعه گفتند کارمندانی که خارج می شوند، تعداد کوچکی از پرسنل غیر اساسی را در بر می گیرند. سفارتخانه ها از سپتامبر گذشته، زمانی که شبه نظامیان به کنسولگری آمریکا در بنغازی حمله کردند و سفیر و ۳ امریکایی دیگر را کشتند، با کادر کامل کار نکرده اند.

خارج کرن پرسنل دیپلماتیک غیراساسی درپی انفجاری در سفارت فرانسه در طرابلس در ماه گذشته صورت می گیرد که در آن دو ژاندارم امنیتی مجروح شدند.

وزارت امورخارجه بریتانیا در لندن افزایش تنش سیاسی در لیبی را دلیل خارج ساختن کارمندان اعلام کرد و گفت با توجه به بی ثباتی سیاسی، امکان بروز خشونت و زدوخورد بین گروه های مسلح رقیب زیاد است.

وزارت امور خارجه به شهروندان بریتانیایی توصیه کرده است از سفرهای غیر ضروری به طرابلس و دیگر شهرهای عمده لیبی خودداری کنند ، وبه هیچوجه به بنغازی نروند.

شبه نظامیان از کنگره لیبی خواسته بودند قانون ممنوع ساختن مقامات رژیم معمر قذافی از گرفتن پست های دولتی را تصویب کند. کنگره به این درخواست گردن نهاد، اما هنوز شبه نظامیان مسلح حاضر به پایان دادن به محاصره وزارت خانه های مهم نشده اند.
XS
SM
MD
LG