لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۹

آمریکا: عملیات نظامی در لیبی باید خاتمه پیدا کند


به دنبال افزایش درگیری‌ها در کشور لیبی، ایالات متحده آمریکا خواستار خاتمه فوری عملیات نظامی در این کشور شد.

به گزارش رویترز، مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده در بیانیه‌ای ضمن ابراز تاسف و نگرانی از انجام عملیات نظامی در نزدیکی طرابلس، پایتخت لیبی، خواستار توقف فوری این عملیات شد.

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرده است که هم‌چون گذشته مخالف انجام عملیات نظامی از سوی خلیفه حفتر علیه پایتخت لیبی است. وزارت خارجه آمریکا خواستار گفت‌وگو برای حل مسایل میان دو طرف شده است.

براساس اعلام وزارت بهداشت دولت مورد حمایت سازمان ملل در لیبی، در درگیری‌‌های اخیر در جنوب طرابلس، دست‌کم ۱۱ نفر کشته و ۲۳ نفر زخمی شده‌اند.

نیروهای تحت فرمان ژنرال خلیفه حفتر از جنوب به سمت پایتخت پیشروی می‌کنند. فیاض السراج، نخست وزیر لیبی که دولت او از سوی سازمان ملل به رسمیت شناخته می شود، اعلام کرده است که ژنرال حفتر در پی کودتا است اما نیروهای دولتی با نیروهای تحت فرمان او مقابله خواهند کرد.

حفتر پیشتر اعلام کرده بود که قصد تصرف طرابلس را دارد. نیروهای تحت فرمان او مدعی هستند که فرودگاه بین‌المللی طرابلس را به کنترل خود درآورده‌‌اند.

گرچه ژنرال حفتر هدف خود را مبارزه با اسلام‌گرایان افراطی اعلام کرده، اما مخالفان می‌وگویند که او قصد برپایی حکومتی چون معمر قذافی را دارد.

براساس برخی گزارش‌ها، روسیه، مصر و امارات متحده عربی مهم‌ترین حامیان حفتر هستند، گرچه برخی از این کشورها، چون روسیه، وجود چنین حمایتی را انکار می‌کنند.

دو سال پیش فرمانده ستاد آفریقایی ارتش ایالات متحده گفته بود رابطه‌ای «غیر قابل انکار» بین روسیه و خلیقه حفتر وجود دارد.

از سال ۲۰۱۱ و پس از اعتراض‌ها در لیبی و سپس حمله نیروهای ناتو به این کشور - که منجر به سرنگونی معمر قذافی شد - لیبی دچار بحران شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG