لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۵۸

دادگاه لاهه رهبر سابق لیبریه را محکوم کرد


دادگاه لاهه رهبر سابق لیبریه را محکوم کرد
دادگاه لاهه رهبر سابق لیبریه را محکوم کرد

یک دادگاه ویژه در لاهه، چارلز تیلور رهبر سابق لیبریه را در ارتکاب جرائم جنگی و جنایت علیه بشریت گناهکار شناخت.

دادگاه ویژه برای سیرا لئون روز پنجشنبه رای داد که تیلور در جریان جنگ داخلی سیرالئون به نقض فاحش حقوق بشر توسط شورشیان کمک کرد و خود در آن مشارکت داشت.

ریچارد لوسیک رییس دادگاه گفت قضات به اتفاق رای دادند که تیلور در قتل، تجاوز و بردگی جنسی، به کارگیری کودکان به عنوان سرباز، بردگی و جرایم دیگر گناهکار است.

از زمان محاکمه کارل دونیتز در سال ۱۹۴۶ که برای مدتی کوتاه بر آلمان نازی حکومت کرد، تیلور نخستین رییس دولت است که در یک دادگاه بین المللی محکوم می شود.

لوسیک گفت حکم محکومیت تیلور روز ۳۰ مه (۱۰ خرداد) صادر خواهد شد. تیلور اتهامات را رد کرده است و حق دارد از حکم استیناف بخواهد.

دادستان ها گفتند تیلور جنگ داخلی سیرا لئون را سازمان داد، و شورشیان جبهه متحده انقلابی سیرالئون را در برای استخراج الماس در شرق مسلح ساخت.

تیلور در سال ۲۰۰۶، سه سال پس از آن که تحت پیگرد قرار گرفت و از ریاست جمهوری استعفا داد، دستگیر و به دادگاه تحویل داده شد. محاکمه که در ۲۰۰۷ آغاز شد، در میان نگرانیهای امنیتی از فری تاون پایتخت سیرا لئون، به لاهه انتقال یافت.

در جریان محاکمه ۹۴ نفر از آسیب دیدگان و ۲۱ نفر از مدافعان تیلور شهادت دادند.

این دادگاه برای محاکمه جدی ترین موارد جنایات جنگی برآمده از مناقشه سیرالئون تاسیس شد، و انتظار می رود رسیدگی به پرونده تیلور آخرین اقدام عمده دادگاه باشد.

استقبال فعالان حقوق بشر از محکومیت تیلور

فعالان حقوق بشر محکومیت رهبر سابق لیبریه را می ستایند و آنرا موفقیتی مهم برای سیستم بین المللی عدالت و مردم سیرالئون می نامند.

عفو بین الملل و دیده بان حقوق بشر هر دو گفتند محکومیت تیلور پیامی است که صاحبان قدرت می توانند بدلیل ارتکاب جنایت های فاحش بدست عدالت سپرده شوند.

آلن وایت، رییس سابق تحقیقات دادگاه ویژه برای سیرالئون در گفت و گو با صدای امریکا حکم را اجرای عدالت برای مردم سیرالئون نامید.

بسیاری از سیرالئونی ها جریان دادگاه را زنده از تلویزیون تماشا می کردند و بعد گفتند خوشحال هستند که تیلور به دست عدالت سپرده شد.

مسئول بخش سیرا لئون در عفو بین الملل گفت هنوز در باره بسیاری دیگر از جنایات جنگی تحقیق نشده است، او همچنین خواهان پرداخت غرامت به قربانیان جنگ شد.

XS
SM
MD
LG