لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۰

انتخابات در ليبريا


انتخابات در ليبريا
انتخابات در ليبريا

مردم ليبريا، برای دومين انتخابات رياست جمهوری اين کشور غرب آفريقا که از زمان خاتمه جنگ داخلی برگزار می شود، روز سه شنبه به پای صندوق های رای رفتند.

اِلن جانسون سر ليف، رييس جمهوری فعلی ليبريا و يکی از برندگان جايزه صلح نوبل سال ۲۰۱۱، با وينستون توبمَن، ديپلمات پيشين در سازمان ملل متحد و ۱۴ نامزد ديگر در اين انتخابات رقابت می کنند.

اين انتخابات برای آينده ليبريا تعيين کننده است. سرمايه گذاران بين المللی آماده اند که ميلياردها دلار در بخش معدن اين کشور سرمايه گذاری کنند. کشوری که ممکن است به يک کشور نفت خيز بدل شود.

مردم ليبريا مشتاقانه در اين انتخابات شرکت می کنند. برخی پيش بينی می کنند، رقابت بين جانسون سر ليف و توبمن به مرحله دوم کشيده شود. اما بسياری از مردم ليبريا به ياد دارند که مناقشات انتخاباتی پس از اعلان نتايج آرا در سال ۲۰۰۵ به آشوب های خيابانی در مونروويا، پايتخت، منتهی شد.

ليبريا پس از خاتمه جنگ داخلی، ۸ سال در صلح زندگی کرد. سرمايه گذاری در بخش معادن آهن و طلا افزايش چشمگيری داشت و مونروويا توانست بيشتر بدهی خود را لغو کند. با اين حال، مردم از کمبود خدمات اوليه، بهای بالای مواد غذايی و فساد و جنايت شکايت دارند.

نرخ بيکاری بالاست و ميانگين درآمد در سطح ۳۰۰ دلار در سال است، يعنی کمتر از يک دلار در روز که شاخص فقر مطلق در جهان است.

جانسون سر ليف پيشتر تصميم گرفته بود در دومين انتخابات رياست جمهوری شرکت نکند، اما اکنون می گويد، می خواهد در مقابل اين چالش قرار گيرد.

XS
SM
MD
LG