لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۲۷

استريلين: انقلاب های عربی سال ۲۰۱۱ هر دو چاشنی ليبراليسم و اسلامگرايی را دارد


استريلين: انقلاب های عربی سال ۲۰۱۱ هر دو چاشنی ليبراليسم و اسلامگرايی را دارد
استريلين: انقلاب های عربی سال ۲۰۱۱ هر دو چاشنی ليبراليسم و اسلامگرايی را دارد

در حالی که موج انقلابی در خاورميانه و شمال آفريقا، سقوط ديکتاتورها را نويد می دهد، به نظر نمی رسد رهبران کشورهای منطقه هنوز خواستهای مردم را به درستی دريافته باشند.

فايننشال تايمز نوشته است پس از سقوط بن علی در تونس، و با گسترش زنجيره ای قيام های مردمی در شمال آفريقا و خاورميانه رهبرانی که حکومت خود را در خطر می ديدند يکی يکی شروع کردند به دادن وعده هايی مثل ايجاد شغل، مزايای بيکاری، افزايش حقوق و ايجاد مسکن برای جوانان تا به اين ترتيب از توفان سهمگينی که سراسر منطقه را در می نوردد، در امان بمانند. اين روزنامه می نويسد البته اين همه بخشی از مواردی است که دهه ها بی توجهی به آن، جوانان عرب را به خشم آورده است؛ اما پيام اصلی قيام -- که ديکتاتورها هنوز آن را در نيافته اند -- اين است که اعراب پس از دهه ها، برای نخستين بار خواستار حقوق سياسی و دولتی جوابگو در برابر مردم هستند.

روزنامه استريلين نوشته است مهمترين پرسش ژئوپوليتيکی روز اين است که انقلاب های عربی سال ۲۰۱۱، به کدام سو کشيده خواهد شد؟ ليبراليسم يا اسلامگرايی؟ به نوشته استريلين قيام هايی که از ابتدای سال جاری ميلادی روی داده و ادامه دارد، هر دو چاشنی ليبراليسم و اسلامگرايی را دارد. ازآنجا که به گواهی تاريخ انقلاب های قرن بيستم همگی راه افراطگرايی و ديکتاتوری را دنبال کردند، آيا می توان اميدوار بود که اعراب در مسير ليبرالسيم حرکت کنند؟

روزنامه لوموند از درخواست اعضای مجلس شورای اسلامی ايران برای محاکمه ميرحسين موسوی و مهدی کروبی به جرم تشويق به برهم زدن ثبات کشور، خيانت، و مخالفت با انقلاب اسلامی، خبر می دهد.

به نوشته نيويورک تايمز، دانشکده اقتصاد لندن اعلام کرده است قصد دارد ۴۸۸ هزار دلار کمک دريافتی از سوی «بنياد خيريه بين المللی قذافی برای توسعه» را صرف ايجاد بورسی برای دانشجويان شمال آفريقا کند. اين روزنامه می نويسد کمک يادشده را سيف الاسلام، يکی از پسران قذافی که از همان دانشکده مدرک کارشناسی ارشد و دکترا گرفته است، اعطا کرده بود. دانشکده اقتصاد لندن همچنين اعلام کرده است که قصد دارد پرونده «سرقت علمی» بعضی از بخش های پايان نامه دکتری سيف الاسلام قذافی را در سال ۲۰۰۷، بررسی کند.

XS
SM
MD
LG