لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۱۱

ورود رزمناوهای آمریکایی به کانال سوئز


ورود رزمناوهای آمریکایی به کانال سوئز
ورود رزمناوهای آمریکایی به کانال سوئز

دو فروند کشتی تهاجمی آبی-خاکی آمریکا در راه آب های نزدیک لیبی، وارد کانال سوئز شده اند.

در حالی که آمریکا به فشار بر معمر قذافی رهبر لیبی برای کناره گیری ادامه می دهد، مسئولان کانال سوئز می گویند دو ناو بامداد چهارشنبه بوقت محلی وارد دهانه جنوبی آبراه شدند و انتظار می رود تا شامگاه وارد مدیترانه شوند.

رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا روز سه شنبه گفت دستور داده است تا کشتی ها به نزدیک ساحل لیبی اعزام شوند تا در صورت نیاز به تخلیه های اضطراری و امدادهای انسانی، در دسترس باشند.

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا گفت واشنگتن و متحدانش در ناتو همچنین ایجاد یک ناحیه پرواز ممنوع بر فراز لیبی را بررسی می کند، با این هدف که نیروهای قذافی از حملات بیشتر به نیروهای اوپوزیسیون باز داشته شوند. سنای آمریکا روز سه شنبه قطعنامه ای تصویب کرد که از شورای امنیت سازمان ملل متحد می خواهد ایجاد چنین ناحیه ای را بررسی کند.

اما گیتس گفت ناتو هنوز در باره استفاده از نیروی نظامی در لیبی به اجماع نرسیده است. مایک مولن، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا نیز گفت اجرای منطقه پرواز ممنوع،عملیاتی «فوق العاده پیچیده» خواهد بود.

در توضیحاتی جداگانه در یک کمیته کنگره، ژنرال جیمز ماتیس، رئیس فرماندهی مرکزی آمریکا گفت حمله پیشگیرانه به تاسیسات دفاع هوایی لیبی برای اطمینان از ناتوانی آنها در سرنگونی هواپیماهای آمریکا و ناتو، لازم خواهد بود.

سوزان رایس نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد گفت واشنگتن به فشار نظامی، اقتصادی و سیاسی به قذافی برای کناره گیری او از قدرت ادامه خواهد داد تا مردم لیبی بتوانند خواسته هایشان را آزادانه بیان کنند.

XS
SM
MD
LG