لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۲

انتقاد مدافعان حقوق دگرباشان جنسی از فروش سهام تیم فوتبال نیوکاسل به عربستان سعودی  


ورزشگاه سنت جیمز پارک
ورزشگاه سنت جیمز پارک

گروهی موسوم به «افتخار فوتبال»، شامل سازمان‌های مدافع حقوق دگرباشان جنسی و تماشاگران در بریتانیا، از فروش تیم فوتبال «نیوکاسل یونایتد» به کنسرسیومی که از حمایت مالی عربستان سعودی برخوردار است، انتقاد کرد.

به گزارش شبکه خبری «سی ان ان»، این گروه همراه با سازمان‌های جهانی مانند عفو بین‌الملل، با اشاره به نقض حقوق بشر در عربستان سعودی، خواستار تغییر قوانین لیگ برتر فوتبال انگلیس در زمینه واگذاری مالکیت و مدیریت باشگاه‌های فوتبال این کشور شد.

پس از فراز و فرودهای بسیار، هفته گذشته تیم فوتبال نیوکاسل به کنسرسیومی که هشتاد درصد آن متعلق به صندوق سرمایه‌گذاری سلطنتی عربستان سعودی به ریاست محمد بن سلمان است، فروخته شد.

بیست درصد دیگر نیز به دو شرکت تجاری واگذار شد و هدایت این کنسرسیوم را آماندا استاولی بر عهده دارد.

ورزشگاه سنت جیمز پارک
ورزشگاه سنت جیمز پارک

گروه «افتخار فوتبال» در بیانیه‌ خود از عملکرد عربستان سعودی و برخی کشورهای دیگر در رابطه با دگرباشان جنسی ابراز نگرانی جدی کرد.

به گفته این گروه، مالکیت جدید نیوکاسل یونایتد با برخی از افرادی که در «رهبری نظام سرکوبگر عربستان سعودی» مشارکت دارند، پیوندهای نزدیکی دارند.

این گروه خواستار پاسخگویی اداره‌کنندگان فوتبال در رابطه با حضور حامیان مالی و مالکانی شد که به گفته این گروه، قصد دارند رفتارهای خود با دگرباشان، زنان، و‌ سایر اقلیت‌ها را «شست‌و‌شوی ورزشی» و «شست‌و‌سوی رنگین‌کمانی» کنند.

همجنس‌گرایی در عربستان سعودی غیرقانونی است. ‌بر این اساس، عفو بین‌الملل این پرسش را مطرح کرده است که لیگ برتر چگونه می‌تواند درحالی که حامی کارزارهای مختلفی در حمایت از جامعه رنگین‌کمانی با هدف ترویج تنوع و برابری است، با فروش سهام عمده یکی از باشگاه‌های انگلیسی به عربستان سعودی موافقت کند.

اما جمعه گذشته، گروه رسمی طرفداران دگرباش جنسی نیوکاسل ابراز امیدواری کرد که واگذاری سهام باشگاه به مالکان جدید باعث بهبود شرایط جامعه رنگین‌کمانی در عربستان سعودی شود.

ورزشگاه سنت جیمز پارک
ورزشگاه سنت جیمز پارک

آماندا استاولی که رهبری این کنسرسیوم تجاری را بر عهده دارد، این موضوع که سرمایه‌گذاری عربستان سعودی با هدف «شست‌و‌شوی ورزشی» صورت گرفته است، رد می‌کند.

به گفته او، این قرارداد باعث می‌شود که این باشگاه قدیمی به یکی از قدرت‌های لیگ برتر انگلیس تبدیل شود.

با این وجود گروه «افتخار فوتبال» با دگرباشان جنسی و طرفدارانی که فروش نیوکاسل را «نشانه نقض مستمر تعهدات حقوق بشر در ورزش» می‌دانند، همدردی کرده است.

به گفته این گروه، هیچ طرفداری نباید در شرایطی قرار گیرد که ناچار شود میان حمایت از باشگاه مورد علاقه خود و حقوق دیگران، یکی را انتخاب کند.

XS
SM
MD
LG