لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۲۳

شمار یوزهای جهان به شصت و نه کاهش یافت


شمار یوزهای جهان به شصت و نه کاهش یافت
شمار یوزهای جهان به شصت و نه کاهش یافت

خبرگزاریها از استان یزد گزارش کردند باز هم جسد یک یوزپلنگ دیگر را یافته اند که براثر تصادف خودرو در جاده میان شهری کشته شده است.

اداره کل محیط زیست استان یزد رسما این گزارش را تایید کرده که جسد یوزپلنگ در مقابل در ورودی ساختمان این اداره یافت شده است.

بخش حفاظت حیات وحش سازمان ملل متحد وابسته به یونسکو مکرراً مسئولان محیط زیست ایران را در عدم پیگیری مسئولیتها و تعهدات بین المللی خود مبنی بر حفاظت از حیات وحش بویژه گونه های کمیاب مقصر شناخته و خواستار دقت عمل بیشتر این سازمان شده است.

سازمان محیط زیست ایران رسماً پیمان نامه های بین المللی مربوط به حفظ گونه های کمیاب حیات وحش را تایید و امضا کرده و باوجود دریافت کمکهای مالی و فنی بین المللی، بویژه در زمینه حفاظت از هفتاد قلاده یوزپلنگ که اینک به ۶۹ قلاده کاهش یافته اند متعهد است.

به گفته کارشناسان محیط زیست ایران، مدیران کنونی این سازمان چندان اراده ای برای مقابله با اقدامات ویرانگرانه محیط زیست توسط دیگر سازمان ها و وزارتخانه ها و افراد خاطی از خود نشان نداده اند. از این روست که حتا تاکنون نتوانسته قوانین جزایی اندکی برای واداشتن رانندگان به کاهش سرعت، دقت دید و پرهیز از زیرگرفتن حیوانات در جاده های معین کویری و یا کوهستانی را به تصویب رساند. هرچند مشکلات جاده ای ایران فراتر از تصویب این قوانین رانندگی ست؛ از این روست که قربانیان تصادفات جاده ای ایران نه تنها انسان ها؛ بلکه حیوانات حیات وحش نیز در شمار قربانیان بی رویه بی بندوباری رانندگی در جاده های میان شهری اند.

بنا به گزارش پلیس راه موثق‌ترین آمار تصادفات رانندگی در کشور از کشته شدن ۱۴۰ هزار و ۹۳۳ شهروند طی هفت سال گذشته (از ابتدای سال ۷۷ تا انتهای سال ۸۳) حکایت دارد و این در حالی است که وقوع این حوادث بیش از ۱۲ میلیون مصدوم و ۵۰۰ هزار معلول مادام‌العمر بر جای گذارده است.

پیامدهای زیانبار تصادفات مرگبار جاده ای دامنگیر حیات وحش ایران نیز شده؛ اما به دلیل عدم ثبت دقیق آمار تلفات حیوانات حیات وحش و نبود قوانین کیفری درخور مجرمان و مرتکب شوندگان این آمار هرروز سیر صعودی به خود گرفته است.

تازه ترین حادثه کشف لاشه همین یوزپلنگ است که روبروی در ورودی ساختمان اداره کل محیط زیست استان یزد رهاشده بود.

به گفته کارشناسان اداره کل محیط زیست استان یزد، از آنجا که جای گلوله در بدن این یوز یافت نشده و کالبد بی جان یوزپلنگ در مقابل ساختمان اداره کل محیط زیست رها شده، نشانه ها بیانگر آن است که راننده خاطی می خواسته بگوید در این مورد تقصیری نداشته است.

به گزارش خبرگزاری مستقل سبزپرس دو هفته قبل پوست یک یوزپلنگ که به نظر می رسد اخیرا کشته شده حوالی ظهر مقابل اداره محیط یزست استان یزد کشف شد این در حالی است که دقایقی پیش از آن همین فرد با اداره کل تماس می گیرد و اعلام می کند که پوست این یوز را مقابل ساختمان محیط زیست رها کرده است.

بنا به گزارش سبزپرس یوزپلنگ آسیایی یکی از گونه های به شدت در خطر انقراض جهان است که پیش بینی می شود تنها حدود هفتاد قلاده از آن در ایران باقی مانده باشد و بر اساس اعلام سازمان محیط زیست در حال حاضر جریمه کشتار هر قلاده یوزپلنگ در ایران بیست میلیون تومان است.

کارشناسان محیط زیست و مدافع گونه های کمیاب حیات وحش می گویند جاده سازی های بی دلیل در زیستگاه حفاظت شده حیوانات کمیاب، بی توجهی رانندگان در جاده های بین شهرها و نبود قوانین سختگیرانه جزایی برای پیشگیری از نابودی حیات وحش میراث طبیعی این سرزمین این نگرانی را پدید آورده که با همه تلاش های یونسکو برای حفظ نسل یوزپلنگ آسیایی که تنها هفتاد قلاده آن در حوالی استان یزد زندگی می کنند به زودی نسل این حیوان در فلات ایران و به واقع تمامی جهان منقرض شود.

XS
SM
MD
LG