لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۹

آیا جسد لنین بالاخره از «قبر سرخ» جابجا می شود؟


بازدیدکنندگان هر روز از ساعت ده صبح تا ساعت یک بعد از ظهر از جسد او دیدار می کنند.
بازدیدکنندگان هر روز از ساعت ده صبح تا ساعت یک بعد از ظهر از جسد او دیدار می کنند.

۹۴ سال بعد از مرگ «ولادیمیر لنین» بنیانگذار دولت اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی هنوز تمایلی برای انتقال جسد مومیایی او وجود ندارد.

لنین تئوریسین و انقلابی کمونیست روسی، رهبر انقلاب ۱۹۱۷ روسیه و بنیانگذار شوروی بود. وقتی لنین در ژانویه ۱۹۲۴ درگذشت، در ابتدا قرار بود پیکر او به طور موقت به نمایش گذاشته شود، چون او خواستار دفن خود بود اما رهبران شوروی تصمیم گرفتند جنازه را حفظ و مقبره او را به یکی از نمادهای مهم شوروی تبدیل کنند.

بیش از بیست سال بعد از فروپاشی شوروی، هنوز جسد مومیائی شده ولادیمیر لنین در مقبره بزرگی در میدان سرخ مسکو نمایش داده می شود.

داستان انتقال جسد او موضوع جدیدی نیست اما هنوز کسی نمی داند کی باید این کار را بکند. بخصوص که در سالهای اخیر جسد لنین به رغم مراقبت ها، آسیب هایی دیده است.

همان زمان که قرار شد جسد لنین نمایش داده شود؛ مقامات مسابقه ای برای ساختن بنای یادبود رهبر انقلابی در میان هنرمندان ترتیب دادند که «آلکسی شوسف» یکی از معماران مشهور اتحاد جماهیر شوروی برنده آن شد.

او ابتدا دو مقبره چوبی موقت پیش از ساختن بنای بتونی نهایی که با سنگ مرمر پوشیده بود، ساخت. این آرامگاه بسیار دیرهنگام در سال ۱۹۳۰ به پایان رسید.

ساختمان مقبره ، هرم نوک تیز سرخ رنگی درست در پای دیوار کرملین است که در سال ۱۹۴۵، هنگامی که خواستند یک طبقه دیگر به سکوی رهبران شوروی به هنگام تماشای رژه ها بیفزایند، بازسازی شد. اسم آن را قبر سرخ گذاشته اند.

لنین در مقطعی در مقبره خود میهمان هم داشت. در سالهای ۱۹۵۳ تا ۱۹۶۱ جنازه استالین رهبر وقت شوروی در کنار لنین قرار گرفت اما سال ۱۹۶۱ در جریان استالین زدائی خروشچف، جسد استالین را از مقبره خارج و در بیرون از مقبره دفن شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG