لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۶

گاردين: افشاگری ويکی ليکس مقامات ايران را برآشفته کرده است


گاردين: افشاگری ويکی ليکس مقامات ايران را برآشفته کرده است
گاردين: افشاگری ويکی ليکس مقامات ايران را برآشفته کرده است

در حالی که جنجال بر سر انتشار اسناد محرمانه وزارت دفاع آمريکا بر روی پايگاه اينترنتی ويکی ليکس ادامه دارد، برخی معتقدند مطالب منتشر شده، چندان محرمانه نبوده و محافل سياسی جهان تا حد زيادی در مورد آن آگاهی داشته اند.

روزنامه لوموند به نقل از پايگاه اينترنتی ويکی ليکس نوشته است يک سوداگر غيرايرانی که به ايران رفت و آمد دارد در ماه اوت ۲۰۰۹ از يکی از آشنايان اکبر هاشمی رفسنجانی شنيده است که آيت الله خامنه ای به سرطان خون پيشرفته مبتلاست؛ و چند ماه بيشتر به پايان عمرش باقی نمانده است. از اين روست که هاشمی رفسنجانی از چالش با آيت الله خامنه ای دست برداشته و خود را برای جانشينی وی و رهبری مذهبی جمهوری اسلامی، آماده می کند.

لس آنجلس تايمز با اشاره به افشاگری ويکی ليکس در مورد خصومت رهبران کشورهای عرب با دولت تهران می نويسد برخی از اسناد به روشنی نشان می دهد که سلاطين کشورهای حاشيه خليج فارس در نشست های خصوصی از مقامات واشنگتن خواسته اند تا تأسيسات هسته ای جمهوری اسلامی را نابود کند. لس آنجلس تايمز می نويسد بر اساس اين اسناد، حسنی مبارک، رييس جمهوری مصر، سال ۲۰۰۸ در گفتگو با سناتور جان کری، رهبران ايران را «دروغگوهای بزرگی» خوانده و گفته است آنها برای رسيدن به هدف های خود، دروغ مصلحتی می گويند. اما هشدار داده است که هيچيک از کشورهای عرب از بيم حمايت دولت ايران از تروريسم در حمله به تأسيسات اتمی آن کشور به آمريکا، کمک نخواهد کرد.

درهمين حال روزنامه انگليسی گاردين می نويسد افشاگری ويکی ليکس مقامات جمهوری اسلامی را برآشفته کرده است. به نوشته گاردين محمود احمدی نژاد، در يک کنفرانس خبری تلويزيونی، مطالب ويکی ليکس -- به ويژه در مورد استقبال کشورهای عرب از حمله آمريکا به ايران و اهداف هسته ای دولت تهران -- را جنگ روانی «بی ارزشی» عليه ايران، توصيف کرده است.

در سرمقاله واشنگتن پست آمده است واکنش مناسب به افشاگری ويکی ليکس، نه حمله سايبری به آن پايگاه اينترنتی بلکه بازنگری در قوانين مربوط به دسترسی و کپی و منتشر کردن اسناد محرمانه دولتی است.

در سرمقاله نيويورک تايمز نيز می خوانيم، مطالب مندرج در ويکی ليکس جزو اسناد کاملاً محرمانه نبوده و برخلاف نظر عام نشان دهنده اين است که ديپلماسی پرزيدنت اوباما در بيشتر موارد، مناسب، و در نهايت مهارت بوده است.

اما روزنامه کيهان چاپ تهران در مقاله ای زير عنوان «پروژه تخريب روابط ايران با کشورهای عربی» از سايت اينترنتی ويکی ليکس به عنوان «بانک عمليات روانی سيا» ياد کرده و نوشته است بخش قابل توجهی از اطلاعات محرمانه ای که روز دوشنبه در اين تارنما منتشر شد «درباره ايران است و به ويژه ارزيابی ها و اطلاعاتی را درباره روابط ايران با برخی کشور های منطقه ای در بر می گيرد.»

کيهان اظهار نظر کرده است: «ديپلمات ها می گويند اين اسناد که محتوای آنها به وضوح مديريت شده است از عصبانيت شديد آمريکايی ها از روابط رو به بهبود و پروژه های مشترک منطقه ای ايران و برخی کشور های عربی خصوصاً عربستان و قطر حکايت می کند.» کيهان می افزايد: «پيداست که آمريکا مايل است به هر نحو ممکن ايران را از موضع برادری و اخوت خارج کرده و آن را وارد جنگ لفظی با اعراب نمايد.»

در همين حال تارنمای ويکی ليکس، که با انتشار اسناد محرمانه دولتها افشاگری می کند، می گويد زير فشار فزاينده کامپيوتری قرار گرفته است، به نحوی که قادر نيست با کاربران خود در آمريکا و اروپا، تماس برقرار کند.

اين تارنما که به تازگی شمار زيادی سند محرمانه را انتشار داده است، می گويد روز سه شنبه پيامی دريافت داشته است مبنی بر اينکه «مورد حمله انکار خدمات توزيع،» قرار گرفته است. در زبان کامپيوتر اين به معنای آن است که تارنما هک شده است و مطالب آن قابل توزيع نيست.

روز يکشنبه نيز اين تارنما هَک شده بود، اما حمله روز سه شنبه قويتر بنظر ميرسد. ويکی ليکس می گويد ترافيک خرابکار هر ثانيه به اندازه ۱۰ گيگابايت، ظاهر می شود.

XS
SM
MD
LG