لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۵

نماهنگ «بکش بیرون» اثر جدید لیلی محسنی در اعتراض به شرایط کنونی در ایران


انتشار موزیک ویدئو (نماهنگ) جدیدی از لیلی محسنی خواننده ایرانی ساکن بریتانیا، با واکنش‌های زیادی در شبکه‌های اجتماعی همراه شده است.

این اثر «بکش بیرون» نام دارد و با استفاده از ترانه فاطمه اختصاری، و با موسیقی و تنظیم مجید کاظمی تولید شده است.

این آهنگ که مانند اکثر آثار لیلی محسنی مضمونی اجتماعی دارد، در سبک راک آلترناتیو است، و نوعی موسیقی اعتراضی به شرایط کنونی ایران محسوب می شود.

او در گفتگو با صدای آمریکا می گوید: «طرح این اثر زمانی در ذهنم شکل گرفت که تجمعات صنفی به تظاهرات و اعتراضات گسترده سراسری کارگران تبدیل شد و در پی آن شاهد دستگیری های پی در پی فعالان کارگری، خبرنگاران و فعالان مدنی بودیم. شعر را از مجموع اشعاری که از شاعر نازنین، فاطمه اختصاری داشتم، انتخاب کردم و برای ساخت آهنگ با دوست خوبم مجید کاظمی صحبت کردم. این چهارمین همکاری مشترک ما‌ است. آهنگ را ساختیم؛ ولی تصمیم گرفتیم همراه با موزیک ویدئو منتشر شود تا تأثیر بیشتری داشته باشد.»

لیلی محسنی، برای ساخت نماهنگ «بکش بیرون» با ایلیا صادقی همکاری کرد و او کارگردانی این اثر را بر عهده داشت. آنها در مراحل پیش تولید، با سرکوب خونین معترضان ایرانی توسط جمهوری اسلامی مواجه شدند و تصمیم گرفتند این حوادث و رویدادهای تکان دهنده را به نوعی در این نماهنگ بازتاب دهند.

لیلی محسنی در این باره می گوید: «پس از ماجراهای غم انگیز آبان ماه، تلاش کردیم که به طرح اولیه ویدئو، نشانه ها و المان هایی از آن روزهای تلخ اضافه کنیم. به طور مثال، از گرافیتی هایی به نام من هم پسر کسی هستم - که در حمایت از معترضان و کشته شدگان آبان ماه در تهران چاپ شده بود - استفاده کردیم. [این گرافیتی] تصویر مادری است در عزای فرزندش که بر روی زانو نشسته و دست‌هایش را رو به آسمان بلند کرده است. همین طور از تصاویر دیگری مانند مشت های گره کرده و غلتیدن در خاک و خون و غیره استفاده کردیم.»

لیلی محسنی این نماهنگ را از طریق شبکه های اجتماعی خود منتشر کرده و تا کنون با استقبال مناسبی به ویژه از سوی دوستداران موسیقی اعتراضی، همراه شده است.

به گفته این خواننده جوان، آهنگ و موزیک ویدیوی «بکش بیرون» آوای بلند کسانی است که به بی عدالتی، ظلم، استثمار و نابرابری معترضند، اما همچنان به امید، زنده و پویا هستند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG