لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۵

بازتاب انتقاد پروانه معصومی از لیلا حاتمی در شبکه‌های اجتماعی


لیلا حاتمی در نشست خبری فیلم خوک در جشنواره فیلم برلین
لیلا حاتمی در نشست خبری فیلم خوک در جشنواره فیلم برلین

لیلا حاتمی، بازیگر شناخته شده ایرانی که با فیلم «خوک» ساخته مانی حقیقی در جشنواره فیلم برلین شرکت داشت، در یک نشست خبری سخنانی گفت که واکنش های متفاوتی را در پی داشت.

خانم حاتمی با اشاره به اعتراضات دی ماه در ایران گفت: «می‌خواهم از این فرصت استفاده کنم و خشم و اندوه شدید خود را از شیوه برخورد با معترضان در ایران اعلام کنم.»

لیلا حاتمی ضمن تأکید بر این مسأله که اولین بار است در مورد مسأله ای سیاسی اظهار نظر می کند گفت:« شرم‌آور است که در کشور من شهروندان تنها به بهای جانشان می‌توانند اعتراض کنند.»

سخنان این بازیگر ایرانی با واکنش های متفاوتی همراه بود.

بسیاری، از سخنان او حمایت کردند و گفتند ای کاش همه هنرمندان نسبت به مسائل جاری در کشورشان بی تفاوت نبودند.

برخی به صدای لرزان خانم حاتمی هنگام بیان این سخنان اشاره کردند و گفت «حقیقت را بیان کن حتی اگر صدایت می لرزد.»

عده ای نیز، اینکه انتقاد لیلا حاتمی از سیاستهای دولت ایران را در حاشیه جشنواره فیلم برلین نابجا توصیف کردند و گفتند بهتر بود او در ایران این انتقادها را مطرح می کرد و نه در عرصه بین المللی.

اظهارات لیلا حاتمی، واکنش منفی رسانه های محافظه کار داخل ایران را نیز به همراه داشت از جمله روزنامه کیهان که او را به حمایت از آنچه آن را «داعشی‌های وطنی» خواند متهم کرد.

اما بحث در این رابطه زمانی در شبکه های اجتماعی بالا گرفت که پروانه معصومی، بازیگر سینما و تلویزیون از لیلا حاتمی انتقاد کرد.

خانم معصومی در بخشی از اظهاراتش خطاب به خاتمی گفت: «خانم لیلا حاتمی! مگر در کشورهای دیگر اعتراض را با بوسه جواب می دهند؟»

کاربران شبکه های اجتماعی نسبت به این اظهار نظر واکنش های متفاوتی داشتند.

بسیاری به این مسأله اشاره کردند که یک برخورد نامناسب نمی تواند مهر تأیید بر برخوردی مشابه بزند.

از جمله این واکنش ها که توجه بسیاری را جلب کرد، پست یکتا ناصر، بازیگر در اینستاگرام بود.

خانم ناصر در این پست نوشته است: «كسانى كه همواره غرب زدگى را نهى ميكردند حالا كه يك بانوى شجاع ايرانى هنرمند طرز برخورد با معترضان را مورد نكوهش قرار داده براى انتقاد از حرفهايش ما را با همان كشورهاى ذكر شده مقايسه ميكنند بر فرض غلط كه آنها هم معترضانشان را به بدترين شكل نابود ميكنند چرا فقط در اين مورد الگوى ما هستند و اساساً مگر مبادرت به يك رفتار زشت در كشورهاى ديگر مجوز لازم براى عمل به آن در كشور ماست.»

اما برخی از حامیان حکومت از خانم ناصر انتقاد کردند.

پروانه معصومی در بخش دیگری از سخنانش خطاب به لیلا حاتمی گفته: «کوچک کردن ایران به این شکل که این خانم گفتند باعث کوچک کردن خودشان است. اگر دوست ندارند، بروند جای دیگر زندگی کنند.»

این سخن پروانه معصومی با واکنش منفی بسیاری از کاربران شبکه های اجتماعی روبرو شد که او را به خاطر نقض صریح آزادی بیان نکوهش کردند.

البته این واکنش ها نیز یکسان نبود.

عده ای، عکسهای بی حجاب پروانه معصومی را که پیش از انقلاب اسلامی ایران در سینما فعالیت می کرد به اشتراک گذاشتند تا به قول خودشان تزلزل باور او را نشان دهند.

برخی دیگر، به این عده خرده گرفتند و گفتند حجاب داشتن یا نداشتن یک بازیگر دلیل قانع کننده ای برای انتقاد از شخصیت کسی نیست به ویژه چهره ای عمومی که باید به اقتضای شرایط موجود فعالیت کند.

حامیان پروانه معصومی نیز با هش تگ هایی چون #هنرمند_مردمی از حق آزادی بیان او حمایت کرده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG